• BIST 90.383
 • Altın 144,877
 • Dolar 3,6117
 • Euro 3,9021

  Orucu bozar mı?

  27.08.2009 16:46
  Orucu bozar mı?
  Sigara yasağı geldi bırakmaya çalışıyorsunuz...Peki nikotin bantları oruç bozar mı?
  Orucu bozar mı? Orucu bozar mı? Orucu bozar mı?

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi web sitesinden (Dini Soruları Cevaplandırma Komisyonu Bilgi Sistemi) yapılan açıklamada Nikotin Replasman Tedavisi kapsamında kullanılan nikotin bandının oruç ibadetini bozmayacağı yönünde bilgi verildi.

  Son yıllarda sigarayı bırakmak için sıkça başvurulan NRT-Nikotin Replasman Tedavileri kapsamında kullanılan ve nikotinel bir ürün olan bantlar, Ramazan'ın gelişiyle oruç ibadetlerini gerçekleştiren Müslümanlar için bir soru işareti yarattı. Dünya genelinde ise dini liderler nikotin bantlarının caiz olduğunu duyurmaya başladı.

  Ramazan ayı boyunca oruç tutarken nikotin bandı gibi nikotinel ürünlerle sigaradan uzak kalmak isteyenlere müjdeli haber dini liderlerden geldi.

  T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi web sitesinden (Dini Soruları Cevaplandırma Komisyonu Bilgi Sistemi) yapılan açıklamada Nikotin Replasman Tedavisi kapsamında kullanılan nikotin bandının oruç ibadetini bozmayacağı yönünde bilgi verildi.

  Doğu Londra Camii İmamı Şeyh Abdül Hayyum konuyla ilgili görüşlerini şöyle ifade etti: "Nikotinel bir ürün olan nikotin bandını oruçluyken kullanmak caizdir çünkü bant orucun bozulmasına yol açmaz. Zira nikotin bantları besin kategorisinde değil, tıbbi bir mesele olarak kabul edilir; bu nedenle Ramazan ayı boyunca oruç tutarken kullanılabilir."

  Ramazan ayı süresince oruç ibadetlerini gerçekleştiren Müslümanların son yıllarda sıkça kullanılan nikotin bantları, sakızlar ve benzeri nikotinel ürünlerle yapılan NRT-Nikotin Replasman Tedavilerinin orucu bozup bozmayacağı konusunda sorular yönelttikleri biliniyor. Bu konuda görüş bildiren ve İngiltere'nin bu alandaki en kapsamlı organı olarak kabul edilen İngiltere Müslüman Sağlık ve Tıp Komitesi'nin Başkanı Dr. Abdullah Şehu, "Sigara içmek ve tütün çiğnemek, Asya toplumlarının çoğunda ciddi bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkıyor. Ayrıca, sigaradan uzak durmak İslam öğretisinde de mevcut. Kuran'da Allah kendimize zarar vermemizi buyurur ve Ulemaların çoğu sigarayı haram maddeler listesine koymuştur. Yine de cemaatimizde tütün kullanımı ve ciddi hastalıklar arasındaki bağın çok iyi anlaşılmadığını düşünüyoruz. İbadet kurallarına uymak tüm Müslümanları daha sağlıklı kılacaktır," diyor. / vatan

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim