• BIST 107.840
 • Altın 143,621
 • Dolar 3,5343
 • Euro 4,1419

  Ortekin'e mobese cevabı

  20.09.2008 13:39
  AK Parti Belediye Başkan Aday Adayı Şevket Kaya, Başkan Ortekin'in MOBESE konusunda herkesi yanılttığını iddia etti.
  Ortekine mobese cevabı
  Ortekin'e mobese cevabı Ortekin'e mobese cevabı Ortekin'e mobese cevabı

  AYDINPOST ÖZEL-Aydın Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan aday adaylarından Şevket Kaya, basın mensupları ile bir araya geldi. Kaya; iftar yemeğinde Belediye Başkanı İlhami Ortekin"in Aydın"a kurulacak olan MOBESE güvenlik kamerası sisteminde ihaleyi ucuza ve Belediye"yi zarara uğratmadan yaptıkları açıklamalarına cevap verdi.
  Belediye Başkanı İlhami Ortekin"in ihaleyi çok daha ucuza yapacak olan Türk Telekom yerine başka bir firmaya verilmesinin sebebi olarak gösterdiği “Türk Telekom”un sunduğu teklif Emniyet Genel Müdürlüğünün şartnamesine uymuyor” bahanesinin gerçeği yansıtmadığını belirten Şevket Kaya “Başkan Ortekin MOBESE sisteminin Emniyet Genel Müdürlüğü şartnamesine göre kablosuz yapılması gerektiğini belirtiyor ve teklifinde işi kablolu olarak yapacağını belirten Türk Telekom"un Kamu İhale Kurulu tarafından bu yüzden başvurusunun reddedildiğini söylüyor. Oysa böyle bir şey yok. Elimde görülen Kamu İhale Kuruluna ait belge Emniyet Genel Müdürlüğünün Türk Telekom"un başvurusunu sadece eksik belgeler olduğu için geri çevirdiğini söylüyor. İlhami Ortekin"in söylediği gibi Emniyet Genel Müdürlüğü"nün örnek şartnamesinde de sistemin kablosuz yapılması gerekir gibi bir şart da yok. Başkan Ortekin burada bir yanıltma yapıyor” dedi.
  Sistemin Türk Telekom tarafından yapılması halinde neredeyse Belediye"nin cebinden para çıkmadan sistemin kurulacağını ifade eden Şevket Kaya “Türk Telekom MOBESE sistemi kuran İllerde yüzde 70 indirim yapıyor. Bu indirimle Aydın"da kurulacak olan sistem 60 bin YTL"ye kadar gerileyecekti. mobese sisteminin kurulmasında maliyetin yaklaşık yüzde 50"sini Emniyet Genel Müdürlüğü"nün karşıladığını düşünürsek işi Türk Telekom"un yapması halinde neredeyse Aydın Belediyesi"nin cebinden para çıkmadan sistem kurulacaktı. Şimdi ise başkan Ortekin ihaleyi 750 bin YTL"ye yaptığı için takdir edilmeleri gerektiğini belirtiyor” diye konuştu.
  Sistemin kablosuz olarak yapılması şartının şartnamede bulunmamasının yanı sıra kablosuz olarak kurulan sistemin ömrünün kısıtlı ve kullanışının da maliyetli olacağını söyleyen Şevket Kaya “Aydın"ın etrafındaki Denizli, Manisa gibi İllerde sistem kablolu olarak kurulmuş. Kablosuz sistemde yeni direkler dikip yansıtıcılar yerleştirmek zorundasınız. Yağmur ve fırtınada arıza yapma olasılığının yanı sıra adamın biri gelip yansıtıcının üzerine bir çarşaf atsa emniyet giden görüntü kesilir. Türk Telekom ise bu işi kablolu olarak hazır alt yapısı ile hemen gerçekleştirecek olanağa sahip. Bir önemli noktada kablosuz sistemin ömrü 3 yıl , 3 yıl sonra sistemi tekrar yenilemek zorundasınız” ifadelerini kullandı. Belediye Başkanı İlhami Ortekin"in kendilerini Türk Telekom"un avukatı olarak değerlendirmesini yakışıksız bulduğunu söyleyen Şevket Kaya “Ben kimsenin değil, sadece Aydın halkının avukatıyım ve başkan İlhami Ortekin"in hoşuna gitse de gitmese de Aydın halkının avukatlığını yapamaya devam edeceğim” diyerek sözlerini bitirdi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim