• BIST 107.206
 • Altın 143,369
 • Dolar 3,5533
 • Euro 4,1312

  Ortekin'den uyarı

  03.02.2009 12:54
  Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin; kentlerin her zaman insan yaşamında önemli olduğunu ve kentlerin yaşam mekanları olmanın yanı sıra önceki nesillerin bize bıraktığı ve bizlerinde gelecek nesillere bırakması gereken bir emanet olduğunu belirtti.
  Ortekinden uyarı
  Ortekin'den uyarı Ortekin'den uyarı Ortekin'den uyarı

  İnsanın toplumsal bir varlık olduğuna işaret eden Başkan İlhami Ortekin, insanların karşılaştıkları ve tek başlarına çözemedikleri güçlük, sorun ve imkansızlıkları toplum içinde geliştirilen ilişkilerle çözümlemek ve ortadan kaldırmak isteğinin bir arada yaşama ihtiyacını ortaya koymakta olduğunu söyledi. İnsanların bir arada yaşama zorunluluğunun yerleşim olgusunun temeli olduğunu belirten Ortekin, “Bunun neticesi de kentlerdir. Kentler insan doğasının bir ürünü olarak,doğaldır ve doğal hayatın bir parçasıdırlar. Kentler her zaman insan yaşamında önemli olmuştur. Medeniyet kentlerle başlamış, ticaret kentlerle gelişmiş, kültür ve sanat kentlerle atılım gerçekleştirmiştir. Kentler yaşam mekanlarımız olmanın yanı sıra bizden önceki nesillerin bize bıraktığı ve bizimde gelecek nesillere bırakmamız gereken emanetlerdir. Şehir bir alanda yoğunlaşmış insan ve yapılar demek değildir. Bu gelişime ve değişime müsait ortamda oluşan yeni bir kültür ve değer yargıları şehirlerin görünmeyen ama hissedilen özellikleridir. Her kent türlü yönlerden bakıldığında kendine özgü değişiklikler taşır. Kentler sadece işlev ve biçim açısından birbirlerine benzerler” dedi.
  Bazı şehirlerin mevcut yapıları bakımından birbirinden farklılıklar gösterebildiğine işaret eden Başkan Ortekin, “Farklı bireylerin bir araya gelmesiyle oluşan kentlerde; birey tek başına farklı olsa da şehirlerde bu farklılıkların bir araya gelmesiyle oluşan ortak yaşama kültürü vardır. Bu ortak yaşama kültürü; kentin mensuplarının ekonomik, siyasal, eğitimsel, dinsel yada kültürel alanlarda örgütlenmelerini, örgütlerin etkinlikleri de; kişisel gelişimi, statüyü ve uğraş alanlarının belirginleşmesini ortaya çıkartır. Kent yalnızca günümüz insanına daha büyük oranda iş ve yerleşim olanakları sunan bir yer değildir. Aynı zamanda dünyanın en uzak yerlerini kendine çeken, türlü bölgeleri, insanları ve etkinlikleri bir düzene göre biçimlendiren, ekonomik, siyasal ve kültürel yaşamın öncüsü ve denetleyicisi konumunda bir merkezdir” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim