• BIST 107.115
 • Altın 143,813
 • Dolar 3,5581
 • Euro 4,1457

  Ortekin'den nevruz mesajı

  20.03.2009 16:13
  Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin; nevruzun dünyanın çok büyük bir coğrafyasında yaşayan toplulukların pek çoğu tarafından yaygın olarak kutlanan ortak bir bayram olduğunu belirtti.
  Ortekinden nevruz mesajı
  Ortekin'den nevruz mesajı Ortekin'den nevruz mesajı Ortekin'den nevruz mesajı

  Havaların ısınmaya, karların erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşların yuvalarına dönmeye başladığı 21 Mart"ın bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edin Nevruz Bayramı adıyla kutlanmakta olduğuna işaret eden Başkan Ortekin, “Anadolu da olduğu gibi; Orta Asya'daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır. Orta Asya'dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gündür. Nevruz geleneği ; İslamiyet"ten çok öncelere giden bir gelenektir” dedi.
  Baharın gelişinin kutlandığı 21 Mart"ın önemli bir gelenek haline dönüştüğüne değinen Başkan Ortekin, “Tabiat ile iç içe, kucak kucağa yaşayan, toprağı ana olarak vasıflandıran bizlerin düşünce sisteminde baharın gelişi elbette önemli bir yere sahiptir. Çünkü insan vücudu; baharda uyarıldığı kadar kışta uyarılmaz. Bahar insana güzel duygular yüklerken kanını kaynatırken mutluluğu-kardeşliği ve barışı çağrıştırır. Bayramlarında fertler ve aileler arasındaki sorunların unutulduğu küslerin hatta kan davalıların barışabildiği bir geleneği olan toplumumuzda;hem bu bahar ateşinin hem bu bayram çoşkusunun; ortak geçmişi birlikte inşaa etmiş ve aynı coğrafyayı yaşam alanı olarak seçmek durumunda bulunan bütün kardeşlerimizle sonsuz barışın tesisine vesile olacağına inanIYOR, nevruz bayramımızı yürekten kutluyorum” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim