• BIST 106.843
 • Altın 142,689
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209

  Nazilli'de anıt mezar açılışı

  21.05.2008 18:40
  İstiklal savaşı öncülerinden Hacı Süleyman Efendi için yaptırılan anıt mezarın açılışı törenle yapıldı.
  Nazillide anıt mezar açılışı
  Nazilli'de anıt mezar açılışı Nazilli'de anıt mezar açılışı Nazilli'de anıt mezar açılışı

  İstiklal Savaşı öncülerinden olan ve ilk TBMM Mebusu üyesi Nazillili din ve Eğrioyun Mezarlığı"nda gerçekleşen törene Aydın Valisi Mustafa Malay, İlçe Kaymakamı Caner Yıldız, Belediye Başkanı Aytekin Kaplan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, Aydın İli ve İlçeleri Kültür Eğitim Derneği Başkanı Ünal Uyguç, Hacı Süleyman Efendi"nin İzmir"de yaşayan torunları, davetliler ve öğrenciler katıldı.
  Açılışta konuşan Aydın İli ve İlçeleri Kültür Eğitim Derneği Başkanı Ünal Uyguç, Hacı Süleyman Efendi"nin Nazilli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurucusu olduğunu söyledi. Dönemin ileri gelen din ve siyaset adamlarından olan Hacı Süleyman efendi"nin milli mücadele içinde yer aldığını belirten Uyguç, “Nazilli"mizin gururu olan ve İstiklal Savaşı"nın kazanılmasında, TBMM"nin kurulmasında ve ülkenin kalkınmasında büyük emekleri geçmiş bu insanımızı anmakta ve hatırlamakta çok geç kaldık. Aydınlılar olarak bu yüce insanı gelecek nesillere tanıtmalıyız” dedi.
  Gençlerin bu gibi ileri gelen büyüklerimizi örnek alması gerektiğine değinen Vali Mustafa Malay da, “Gençlerimiz, kendilerine örnek alacak insanlar bulmak durumundadır. Bu insanımız da örnek alınabilecek en önemli şahıslardandır. Böyle muhterem bir şahsin Nazilli"de doğup yetişmiş olması ve Türkiye"nin geleceğine hizmet etmiş olması nedeniyle büyük gurur duyuyorum. Geleceğimiz olan ve şu an burada bulunan gençlerimizin O"nu ve daha birçok muhterem insanı örnek almalarını istiyorum” diye konuştu.
  Yapılan konuşmaların ardından Hacı Süleyman efendi için yaptırılan anıt mezarın açılışı Vali Malay, protokol üyeleri ve torunları tarafından yapıldı. Törenler sırasında mezarın yapımında emeği geçenlere plaket verildi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim