• BIST 108.343
 • Altın 143,463
 • Dolar 3,5305
 • Euro 4,1290

  Mülteci kampını sordu

  28.08.2009 07:50
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Fatih Atay, Aydın il merkezine bağlı Çeştepe Beldesi'nde yapılması planlanan 'mülteci kampı' ile ilgili sorular sordu.
  Mülteci kampını sordu
  Mülteci kampını sordu Mülteci kampını sordu Mülteci kampını sordu

  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Aydın Milletvekili Fatih Atay, "Aydın merkez Çeştepe Beldesi'nin sınırları içinde bulunan 108 ada, 2 parsel numarasında kayıtlı hazineye ait taşınmaz malın 'Yurt dışına İade Edilmesi Gereken Yabancılar Misafirhanesi', kısacası 'Mülteci Kampı' yapılacağı, basın organlarının yayınlarından ve Aydın Valiliği'nin Çeºtepe Belediyesi'ne yazmış olduğu yazılı belgelerden anlaşılmaktadır. Bilindiği gibi mülteciler başka ülkelere gitmek için, ülkemizin kıyılarını
  kullanarak kaçmak yoluna başvurmaktadırlar. Yakalanan mülteci sayısı, Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin kendi sularında yakaladığı mültecileri de bizim karaya bırakmasıyla daha da artmaktadır. Mültecilerin sınır dışı edilene kadar barınabilecekleri yerlerin seçiminde özen gösterilmesi gerektiği kaçınılmazdır. Kurulacak olan yerin sorunlarını artırıcı değil azaltıcı olması gerekmektedir. Ancak yapılmış olan yerlerde sonradan baş gösteren sorunların hangi boyutlara geldiği de kamuoyunca bilinmektedir" dedi.
  Başbakan Erdoğan'a Çeştepe Beldesi'nde yapılması düşünülen kaçak göçmen kampından Türkiye'nin kaç yerinde bulunduğunu soran Atay, "Şimdiye kadar yapılmış olan mülteci kamplarının bulunduğu yerlerde suç oranları ne kadar artmıştır? Aydın bir tarım şehridir. Bu verimli toprakların bulunduğu yerlerde böyle bir mülteci kampı yapmayı uygun buluyor musunuz? Yapılması düşünülen mülteci kampı Muğla yolu üzerinde, Anemon Otel ve alışveriş merkezleriyle karşı karşıya, yeni yapılması düşünülen Aydın Otogar ile iç
  içe olması ne kadar doğrudur? Çeştepe Belediyesi meclis üyeleri oy birliği ile ve Belediye Başkanı 2 kez 'Kampa hayır' kararı almışlardır. Çeştepe Beldesi sakinleri şiddetle mülteci kampına karşı çıkmışlardır. Bu tepkilerin sizce bir önemi yok mudur" sorularının cevabını istedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim