• BIST 107.489
 • Altın 142,830
 • Dolar 3,5604
 • Euro 4,1449

  Miniklerin boyama heyecanı

  26.06.2009 10:14
  Didim Halk Tiyatrosu öncülüğünde başlatılan ‘Kum Boyama’ aktivitesine karılan Didimli minikler hem yaz tatillerini değerlendiriyor hem de hoşça vakit geçiriyor.
  Miniklerin boyama heyecanı
  Miniklerin boyama heyecanı Miniklerin boyama heyecanı Miniklerin boyama heyecanı

  Didim Halk Tiyatrosu kurucularından Emrah Çamdereli öncülüğünde gerçekleştirilen aktivitede Didimli çocuklar özel yapım kumlarla çeşitli etkinlikler yaparak, hoş vakit geçiriyorlar.
  Aktiviteyle ilgili bilgiler veren Emrah Çamdereli “Yaz döneminde Mavişehir ve Lunaparkta bu etkinliklere başladık. Bu kumlar Tarım ve Köyişleri Bakanlığından onaylanarak çocukların kullanımına açılıyor. Bu etkinlikte çocuklar kendilerine verilen Kum boyama yüzeyindeki kâğıt tabakası çıkardıktan sonra yapışkanlı kartona önceden hazırlanmış birtakım yazı ve harf içeren renkli kumlar dökerek boyama yapıyorlar” dedi.
  Çamdereli, yapılan etkinliğin çocukların hayal gücünü, yaratıcılığını ve sanatsal yeteneğini ortaya çıkardığını belirterek, “Didim"de şu an Mavişehir ve Lunaprakta bu aktiviteyi yapıyoruz. Mavişehir"de saat 13.00"de başlayıp akşam saat 23.00"e kadar Lunaparkta ise akşam saat 19:00 ila 23:00 saatlerine kadar bu aktiviteyi yapıyoruz. Yeni bir etkinlik olduğundan şu an itibariyle 10 çocuk etkinliğe katılıyor. Tüm çocukları aktivitelerimize bekliyoruz” diye konuştu.
  KUM BOYAMA NEDİR?
  Kum boyama yüzeyindeki kağıt tabakası sıyrılıp çıkarıldığında yapışkanlı olan karton üzerindeki önceden hazırlanmış birtakım yazı, harf içerebilen resimleri renkli kumlar dökerek boyamaktır. Bu buluş çocukların renkleri öğrenmesini, özel olarak önceden hazırlanmış resimleri boyarken bir sonraki adımı düşünerek zihinsel becerilerinin artmasını, harfleri ve sayıları tanımasını sağlar. Yapan kişinin hayal gücüne dayanarak karton üzerinde zaten kazınmış olarak var olan birtakım resimleri, sayıları veya harfleri sırayla renklendirmesine olanak verir. Çocuğun karton üzerindeki resim veya yazıları keyfi sırasıyla ve istediği gibi boyaması onun plan yapma kabiliyetine yardımcı olmakta, sanatsal faaliyetlere yatkınlık sağlamakta, gelecekteki seçimlerinde sağlıklı kararlar almasına imkan vermektedir. Belli yaşın altındaki çocuklarda anne babanın boyamasına yardımcı olmasıyla beraber geçirilen zamanda çocuğun ailesel iletişimine de faydalıdır. Yapılan boyamayla ortaya çıkan resim özel jelatin poşetiyle kaplanarak evde veya odasında istediği gibi asılabilme imkanı sağlar. Ayrıca reklam sektöründe üzerine resimli harfler veya sayılar yazılarak promosyon veya etkinlik ürünü olarak da kullanılabilir.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim