• BIST 107.160
 • Altın 145,853
 • Dolar 3,5202
 • Euro 4,1375

  Milletvekili Taner'den açıklama

  19.02.2009 11:55
  MHP Milletvekili Taner'den kamu ihale kanunu açıklaması.
  Milletvekili Tanerden açıklama
  Milletvekili Taner'den açıklama Milletvekili Taner'den açıklama Milletvekili Taner'den açıklama

  MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, Anadolu'da yayın yapan bin civarındaki günlük yerel gazetenin en önemli gelir kaynağının kamu ihale ilanları olduğunu belirterek, “Kamu ihale ilanlarının internet yoluyla yapılması halinde yerel basına maddi bir sansür uygulamış olur” dedi.
  Kamu İhale Yasası tasarısının 27. maddesinde çerçeve anlaşmalar olarak adlandırılan ve ihalelerin 24 aylık süresini 48 aya çıkaran değişikliğin yeniden 24 aya düşürülmesini öngören öneren MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, “Bu madde ile çerçeve sözleşmeler, çerçeve anlaşmalar olarak değiştirilmekte ve anlaşma yapan kişilerden sözleşmelerde alınan sözleşme harç bedelleri bu maddeyle kaldırılmaktadır. Bizim esas itirazımız ise geçmişte 24 ay olan sürenin 48 aya çıkarılmasınadır. Çerçeve anlaşma süresinin 48 ay olarak belirlenmesi serbest piyasa şartları içinde firmaların rekabet şanslarını ortadan kaldıracak ve ihaleye konu işlerde faaliyet gösteren yeni açılmış olan firmaların da sektöre girmelerini engelleyici bir durum ortaya koyacaktır. Ayrıca, 24 aylık sürenin 48 aya çıkarılması ile yayınlanacak olan ilan sayısı da tabii ki yarı yarıya azalacaktır. Özellikle basın sektörü ve yerel basın için olumsuz sonuçlar doğuracağı kesindir” diye konuştu.
  Anadolu'da faaliyet gösteren ve gelirlerini kamu ihale kanunlarıyla temin eden binin üzerinde yerel gazete olduğuna değinen Taner, şunları söyledi: “24 ayın 48 aya çıkması ile önemli bir gelir kaynağından mahrum kalacaktır. Bu da bir nevi sansürdür. Anadolu'da çalışan binlerce basın emekçisinin işsiz kalmasına sebep olacak olan bu uygulamanın düzeltilmesini talep etmekteyiz. Kanunun genel gerekçesine baktığımızda, her ne kadar AB süreciyle ilgili ihtiyaçtan dolayı düzenleme yapıldığı belirtilmekteyse de ilerleme raporlarındaki gerçek, her yapılan düzenlemenin AB müktesebatından uzaklaştığı gerçeğidir. Bugün yapacağımız bu düzenlemelerle de herhalde 2002 yılı öncesine dönmüş olacağız”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim