• BIST 106.711
 • Altın 143,580
 • Dolar 3,5587
 • Euro 4,1404

  MHP'den baskıları kınama

  22.07.2009 14:49
  Milliyetçi Hareket Parti (MHP) Söke İlçe Teşkilatı düzenlediği basın toplantısında Çin’in Uygur Türklerine karşı baskıları kınadı ardından Söke Şehir Merkezindeki esnaf ve pazaryerinde vatandaşlara Doğu Türkistan Bayrağı dağıttı.
  MHPden baskıları kınama
  MHP'den baskıları kınama MHP'den baskıları kınama MHP'den baskıları kınama

  Basın toplantısı ve bayrak dağıtımında MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, MHP İl Başkanı Hasan Muti, MHP İlçe Başkanı Metin Mutafoğlu, Söke İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Ali Oklay, İlçe Yöneticileri ve Belediye Meclis Üyeleri bulundu.
  İlçe Teşkilatı adına açıklama yapan yönetim kurulu üyesi Durmuş Ali Akçaal, “Bilindiği gibi Çin"in işgali altında uzun bir zamandan beri zulüm ve işkence gören Doğu Türkistan Uygur Türkleri, kendilerine reva görülen hakaret ve baskılara tahammül edemeyip, başkaldırma noktasına gelmişlerdir. Bu haklı davalarında tek millet ve tek yürek olarak Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu, Uygur Türklerine yöneltilen asimilasyon ve soykırımı kabul etmediğimizi buradan haykırıyoruz. Umarız Çin politikalarını yeniden gözden geçirip üzerinde ölü toprağı serpili olan Türkiye"deki yöneticilerimizde kendilerine gelirler ve akan kan durur. Büyük Türk Milleti"nin sabrı sınırsız değildir” dedi.
  Çin"de Uygur Türklerine karşı yapılan zulüm ve baskıların dünya kamuoyunun gözleri önünde yapıldığını, ancak toplumun sessiz kaldığını belirten MHP Aydın Milletvekili Recep Taner de; “MHP olarak Uygur Türklerinin gördükleri zulme ilk başından bu yana tepkimizi gösteriyoruz” diye konuştu.
  Çin mallarının protesto edilmesi konusuna da değinen Taner; tüm Türk halkını Çin mallarını protesto etmeye davet etti. Çin mallarını protesto etmenin hem kendi ülkemiz üreticisine destek hem de Türk soydaşlara yapılan zulmü kınamak anlamına geleceğini belirten Taner; “Toplum olarak tepkimizi ortaya koymalı. Uygur Türkleri"nin yanlarında olduğumuzu göstermeliyiz” şeklinde konuştu.
  Söke MHP gerçekleştirilen basın toplantısından sonra Söke Şehir Merkezi ve Çarşamba pazaryeri alanında Doğu Türkistan Bayrağı dağıttı. Yoldaki araçlar, esnaflar ve yay vatandaşlara dağıtılan bayraklar ile Söke halkının bayrakları ev ve iş yelerine asmaları istendi. Söke halkı, MHP"nin dağıttığı Doğu Türkistan Bayraklarını memnuniyetle karşıladı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim