• BIST 107.324
 • Altın 142,760
 • Dolar 3,5643
 • Euro 4,1426

  Leylekler de etkilendi

  03.11.2008 11:34
  Türkiye’de baharın müjdecisi olarak bilinen ve özellikle Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde bir çok yerleşim birimini şenlendiren leyleklerin bir kısmının, kürsel ısınma ve kuraklık nedeniyle ülkemizi gelmekten vazgeçmeye başladığı bildirildi.
  Leylekler de etkilendi
  Leylekler de etkilendi Leylekler de etkilendi Leylekler de etkilendi

  Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muharrem Uçmaklıoğlu, leyleklerin gelmemesinde, küresel ısınma ve kuraklığın yanında sulak alanların kurutulmasının da etkili odluğunu belirtti.
  Aydın"da leylekleri ile ünlü bir çok köy ve beldedeki yuva sayısının her geçen gün azaldığını, bunun nedeni olarak da bazı leyleklerin bölgemizi tercih etmemeye başladığını ifade eden Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muharrem Uçmaklıoğlu, küresel ısınmanın yanında, kuraklık ve sulak alanların tarım alanı için kurutulmasının leyleklerde gıda krizine neden olduğunu söyledi. Yaşanan bu olumsuz ekolojik gelişmelerin yanında tarımdaki yanlışlıkların da leyleklerin ömrünü kısalttığını kaydeden Uçmaklıoğlu “Leylekler, kuraklık ve sıcaklık sebebiyle av bulmakta zorlanıyor. Geçen dönem Menderes Nehri"nin erken kuruması, çeşitli dere ve su yataklarının kuruması nedeniyle leylek yavruları, açlıkla karşı karşıya kaldı. Olumsuz hava şartlarının insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da strese neden olduğu bilinmektedir. Ön sezileri çok güçlü olan leylekler, yaşanan bu olumsuzluk nedeniyle adeta nüfus planlamasına gidiyor. Bu da leylek varlığının sayısal olarak düşmesine neden oluyor. Besin maddelerini sulak alanlardan toplamaları nedeniyle kuraklıktan en fazla etkilenen canlılar arasında leylekler bulunuyor” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim