• BIST 104.918
 • Altın 147,025
 • Dolar 3,4930
 • Euro 4,1820

  Kuyucular Köyü 2. Kültür-Sanat Festivali

  30.06.2014 07:40
  Hüseyin Asar / Efece

  Hüseyin Asar / Efece

  İlki geçen yıl yapılan Kuyucular Köyü Kültür-Sanat Festivalinin ikincisi 22 Haziran tarihinde gerçekleştirildi. Avrupa ülkelerinin yerleşimlerinde olmazsa olmazlarından olan kültür-sanat festivallerini ülkemizde gerçekleştirmek oldukça zordur. Ekip çalışmasının zorunlu olduğu, yönetimsel desteğin yaşamsal öneme sahip olduğu festival organizasyonlarında ‘’başarmak’’ kolay değildir. Dünyadaki çeşitli örnekleri incelendiğinde Kuyucular Festivali daha emekleme aşamasına bile gelememiştir. Bu yıl 32. Defa kutlanan Berlin Dünya Kültür Festivalini 2.5 milyon kişi izlemiştir. Kuyucular’ın böyle büyük bir beklentisi yok. Bu festival yakın çevresine bir şeyler katmak, diğer yerleşim yerlerine örnek olup, kırsal alanlarda sanatsal faaliyetleri tanıtarak insanların ufuklarını açmak, Kuyucular Festivalinin temel beklentisidir.

                  Festivalin bu yılki etkinliklerine değişik illerden sanatçılar gelmişlerdir. Gelen sanatçıların büyük kısmı, yaptıkları işlere aşık oldukları için özveri ile etkinliklere katılmışlardır. Müzisyenler, ressamlar, fotoğraf sanatçıları, seramik ve heykel sanatçıları, karikatüristler, tiyatrocular, şair ve yazarlar, elişi ustaları, sahne sanatçıları, gün içinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirmişlerdir. Etkinliklerin önemli bir kısmı Kuyucular İlkokulunun bahçesinde, bir kısmı da Maksut Kesici Sanat Bahçesinde gerçekleştirilmiştir. Kuyucular halkı çeşitli şekillerde festivalin bir yerinde yer almıştır. Özellikle kadınların yapmış olduğu keşkek ve diğer ürünler katılımcılar tarafından son derecede beğenilmiştir. Bu tür festivallerin yöre halkına en önemli katkısı, ürünlerinden elde ettikleri katma değerdir. Festival süresince ürünlerini tanıtma ve pazarlama olanakları bulabilmektedirler. Böylece festivalin yöre halkınca benimsenmesi daha da kolaylaşmaktadır.

                  Bir festival düzenlemenin en önemli sorunu yeterli bir bütçenin olmayışıdır. Öğrendiğim kadarı ile bu yıl ki toplam bütçe 1.650 TL imiş. Desteğin az olması festivalin sorunlarla başlayıp, sorunlarla bitmesine neden olmuştur. Kentin tanıtımına, yöre halkının ekonomik gelir elde etmesine ve kendilerini geliştirebilmelerine olanak tanıyan bu tür faaliyetlere destek vermek, işin ruhuna faydalı olmaktadır. Yapılacak küçücük bir katkı, kocaman bir sorunun çözülmesini sağlayacaktır. Festivallerin yöre halkına bir diğer katkısı da iş bölümünün yaygınlaşmasını sağlayarak, pozitif anlamda gelişimlerine katkısıdır. O yörenin bir tarımsal ürününü ön olana çıkarmak yerine, O ürünün hasat zamanı yapılacak olan bir kültür-sanat festivalinin tanıtıma daha büyük katkısı olacağı açıktır.

                  Elbette çeşitli sanatsal etkinliklere aktif katılarak resim yapan, heykel yapmaya çalışan, fotoğrafçıların, el işi sanatçılarının yaptıklarını görerek değişik deneyimler elde eden çocukların kazanımları ise, paha biçilemez düzeyde olmaktadır. Bu tür festivallerde çocukların aktif olması gelişimleri ve sanata bakış açıları bakımından da önemlidir. Ayrıca, güzel sanatlar mezunu ve öğrencilerinin bu tür festivallerde aktif olmaları kaynaşma ve edindikleri bilgileri hayata geçirebilmeleri bakımından eşsiz deneyim fırsatları sunacaktır. Bu öğrenciler gönüllü olarak buralarda her zaman çalışmalı ve köylere olumlu katkı sunmalıdırlar.

                  Kuyucular Köyü (mahallesi) Muhtarı Muzaffer ERGÜN ve değerli sanatçı dostum Maksut KESİCİ her türlü zoru yenerek bu işi iki yıldır başarıyorlar. Bu yıl ki kutlamalara Efeler Belediye Başkanı Sayın Mesut ÖZAKCAN’da katılma nezaketini göstermiştir. Önümüzdeki yıllarda katılımlarının festivali destekleme ölçüsünde olmasını diliyorum. Belediyeler bu tür festivallere sahip çıkmazlar ise festivaller  yine düzenlenir. Ancak oluşumu ve gelişimi çok güç olur. Dillerden düşmeyen Sosyal belediyecilik anlayışının bu tür etkinlikler için gerekli olduğunu düşünüyorum. Buradan belediyemize ve tüm sanat severlere önümüzdeki festivaller için şimdiden çağrı yapıyorum. Unutmayalım ki bir yıl çabuk geçer. Kuyucular Köyü 3. Kültür ve Sanat Festivali’nde görüşmek üzere.

   

  Sosyal medyada bu konuyla ilgili düşüncelerinizi #aydınkonuşuyor etiketiyle paylaşın, yayınlayalım!

   
  Bu yazı toplam 2732 defa okunmuştur.
  Yorumlar
  hakan t.
  04 Temmuz 2014 Cuma 15:46
  15:46
  Zamanlaması mı yanlış oldu. Seçim öncesi olsaydı. Sanatcılara daha çok değer verilirdi. Hamsi şöleni falan yapsaydınızya.
  Toprak Cengiz
  01 Temmuz 2014 Salı 14:48
  14:48
  Festival güzel yazı güzel haber güzel,ancak Tanıtım çok zayıf Kuyucular köyünün nerde olduğunu hangi ile ilçeye bağlı nolduğunu ben biliyorum ama herkes bilmez çünkü kuyucular köyü hiç tanınmaz Aydınlıların yüzde dksanı bilmez bu yüzden kuyucular hakkında daha bilgilendirici yazılar yazılmalıdır saygılarımla.
  MAKSUT KESİCİ
  30 Haziran 2014 Pazartesi 09:22
  09:22
  SİZDE FESTİVALE BU HABERİNİZLE KATKI VERMİŞ OLDUNUZ ÇOK TEŞEKÜR EDERİZ SEVGİLE
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim