• BIST 107.324
 • Altın 143,294
 • Dolar 3,5602
 • Euro 4,1499

  Kutlu doğum konferansı

  21.04.2008 12:37
  Aydın Müftülüğü tarafından organize edilen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri, dün akşam düzenlenen “Hayatın Akışında Milli ve Manevi Değerlerin Önemi” konulu Kutlu Doğum Konferansı'yla sona erdi.
  Kutlu doğum konferansı
  Kutlu doğum konferansı Kutlu doğum konferansı Kutlu doğum konferansı

  Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen etkinliğe Aydın Vali Yardımcısı Mehmet Öksüz, Milliyetçi Hareket Partisi Aydın Milletvekili Recep Taner, Belediye Başkanı İlhami Ortekin, Aydın İl Müftüsü Hıdır Bayrak, müftülük personeli, il merkezi ve çevresinde görev yapan din görevlileriyle 5 bine yakın vatandaş katıldı.
  Konferansa katılımın yoğun olması nedeniyle, yer bulamayan bazı vatandaşlar geri dönmek zorunda kaldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan etkinlikte daha sonra Kuran- Kerim ve Türkçe meali okundu. Bu yılki etkinliklere davet edilen Mehter Takımı'nın sunduğu gösteri ve okuduğu marşlar, dakikalarca alkışlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan sinevizyon gösteriminin ardından, protokol konuşmalarına geçildi.
  Açılışta konuşan İl Müftüsü Hıdır Bayrak, her yıl olduğu gibi bu yıl da Kutlu Doğum Haftası'nın Aydın ve ilçelerinde bir hafta boyunca dolu dolu kutlandığını söyledi. Hafta etkinliklerinin başta Peygamberimize olan sevgi ve bağlılığımızın gösterilmesi olmak üzere yeni nesillere O'nu tanıtma ve anlatma maksadıyla düzenlendiğini belirten Bayrak, “Önemli olan belirli günlerde Peygamberimizi anmak değil; her gün Efendimizin mesajlarını, günümüz insanlarına aktarmak, örnek ahlakını iyi anlatabilmek ve anlamaya çalışmaktır. Bütün değerlerin ve ahlaki erdemlerin Hz. Muhammed'de toplandığını haber veren yüce kitabımız Kuran-ı Kerim, O'nun hayatının yaşanabilir ve en güzel model olarak bize müjdelemiştir. Bu nedenle biz kendimize O'nu örnek almalı ancak, sadece örnek almakla kalmayıp, yaşantımıza yansıtmalıyız. Kutlu Doğum, Hz. Peygamber'in bizlere sunduğu bütün değerleri ve yol gösterici öğütlerini anlama ve bu anlayışla yaşama ve yenilenme zamanıdır. Bu değerleri fark etmek ve onları bir davranış bilincine ve yaşanan bir hayat haline getirebilmek, dindarlığımızın temel hedefi olmalıdır” dedi.
  Konferansa konuşmacı olarak davet edilen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Fikret Karaman da, katılımcılara insan yaşamında milli ve manevi değerlerin önemi konularında bilgiler aktardı. Müslümanlık inancının insan sevgisi üzerine kurulmuş olduğuna işaret eden Karaman, “Kişi, Allah'ı severse yaptıklarını Allah için yapar. Hz Peygamber çektiği sıkıntılara rağmen kimseye beddua etmemiş ve fakat iki kişiye beddua etmiştir. Bunlardan birincisi anne-babası yaşlılıklarını yanında geçirip de onların rızasını alamadan ölen kimse , ikincisi akrabalarıyla dargın olan kimsedir. İbadetin önemi kadar güzel ahlak, milli ve manevi değerlere sahip çıkmak önemlidir. İslamiyet'te birlik, beraberlik, sevgi, saygı, barış içerisinde yaşama ve kul hakkından kaçınma çok önemlidir” diye konuştu.
  Aydın'da ilk ve orta dereceli eğitim kurumları arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirildiği konferansta, Aydın Müftülüğü Lalezar Türk Tasavvuf Musikisi Korosu da bir konser verdi. Konferansın sonunda katılımcılara Peygamberimizin simgesi olan gül ile kitap, afiş ve lokma dağıtıldı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim