• BIST 107.041
 • Altın 143,530
 • Dolar 3,5635
 • Euro 4,1526

  Kuşadası'nın ticari envanteri çıkarıldı

  29.07.2011 08:45
  Kuşadası’nın “Ticari Planlama Çalışması” için Kuşadası Ticaret Odası tarafından hazırlanan Envanter Raporu Çalışmasını basın toplantısıyla açıklandı.
  Kuşadasının ticari envanteri çıkarıldı
  Kuşadası'nın ticari envanteri çıkarıldı Kuşadası'nın ticari envanteri çıkarıldı Kuşadası'nın ticari envanteri çıkarıldı


  Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, ilçe genelinde faaliyet gösteren ticaret erbabının tamamının envanterinin çıkarıldığını söyledi. Kuşadası Ticaret Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, Kuşadası Belediye Başkan Vekili Ahmet Kireç ve Ticaret Odası yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri ile basın mensupları katıldı. Toplantıda konuşan Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, Kuşadası ekonomisi, turizme dayanan bir ilçe olduğunu ve son yıllarda özellikle ilçe merkezinde plansız olarak açılan iş yerlerinin haksız rekabete ve hizmet kalitesinin düşmesine neden olduğunu söyledi. Kuşadası’nda rekabet ortamının yeniden sağlanması ve hizmet kalitesinin yükseltilmesinin ticari planlamadan geçtiğine işaret eden ve ticari planlamanın birinci basamağının ise ticari envanter çıkarılması olduğunu kaydeden Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan,
  Bu çerçevede, Kuşadası merkezi ile Davutlar, Güzelçamlı beldeleri ve bağlı 6 köyü kapsayan ticari envanter çalışması yaparak ilçedeki tüm ticari işletmelerin envanterinin çıkarıldığını söyledi.
  Hazırlanan Raporun, her konuda lider olan, sadece Kuşadası'na gelen misafirlerin değil Kuşadası halkının da yaşamaktan keyif aldığı, daha iyi ticari bir hayatın olduğu Kuşadası için, göreve geldikleri günden bugüne kadar her platformda tekrarladıkları, Ticari Planlama talebinin temelini oluşturacak Kuşadası Ticari Envanterinin taslak çalışmasının Kuşadası Ticaret Odası Ar-Ge birimi tarafından hazırlanarak başta Kuşadası Kaymakamlığı, Kuşadası Belediyesi, Davutlar ve Güzelçamlı Belediyeleri olmak üzere sektör temsilcisi kurumlara da görüş ve öneri için ilettiklerini belirten Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, ortak bir çalışma ile plansızca açılmış iş yerlerine çözüm olacak ve mevcut rekabet ortamına önemli bir katkı sağlayacağını, burada en büyük görevin de yüzde 90 işyerinin merkezde olduğu göz önünde bulundurulursa Kuşadası Belediyesi'ne düştüğünü kaydetti. Serdar Akdoğan envanter çalışmasıyla ilgili detaylı bilgiler verdiği açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “ Çalışma, Kuşadası Ticaret Odası, Kuşadası Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Kuşadası Şoförler ve Otomobilciler Odası, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler (SMMM) Odası Kuşadası Temsilciliği, Aydın Baro Başkanlığı, 21. Bölge Aydın Eczacı Odası Kuşadası Temsilciliğinden alınan toplam 6743 veri kullanılarak hazırlandı. Çalışmada, Kuşadası Ticaret Odası'nın 15 meslek grubunun yanı sıra Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler, Avukatlar, Doktorlar, Eczaneler de yer almakta olup, hiçbir meslek grubu içinde yer almayan ve kayıtlarda faaliyet konusu belli olmayan işletmeler ise "Diğer" başlığı altında ele alınmaktadır. Kuşadası (Merkez)'deki 15 mahalle, Davuıtlar'daki 4 Mahalle, Güzelçamlı'daki 2 Mahalle ve 6 köy dikkate alınarak, Mahalle ve köylerde faaliyette bulunan işletmeler bulundukları bulvar, cadde, sokağa göre yerleştirilmiş, böylelikle hangi bulvarda, caddede ve sokakta hangi sektörün yoğun veya yetersiz olduğu da tespit edilmiştir. Bu rapor doğrultusunda Kuşadası Merkez'de toplam 6071 firma faaliyet göstermekte olup, Ticari faaliyetin en yoğun olduğu mahallenin Camikebir Mahallesi olduğu, Camikebir Mahallesi'nin ardından Türkmen ve Cumhuriyet Mahallesi, Kuşadası ilçesine bağlı Davutlar beldesinde 332, Güzelçamlı Beldesinde ise toplam 202 işletme faaliyet gösterdiği belirlenmiştir “
  Bu arada, toplantıda konuşan Kuşadası Belediye Başkan Vekili Ahmet Kireç ise Kuşadası Ticaret Odası’nın kurulduğu günden bu yana ticari planlama ile ilgili bir çok çalışma yapıldığı, ancak bugün Kuşadası Ticaret Odası tarafından hazırlanan envanter raporunun geniş kapsamlı ve profesyonel bir çalışma olduğunu söyledi. Başkan Vekili Kireç, “ Kuşadası Ticari Envanteri çalışması, ilçemizin ticari yapısı hakkında fikir vermesi, ticari ve ekonomik hayatının fotoğrafını çekmesi ve Ticari Planlama için altyapı oluşturması bakımından önemli bir çalışmadır” diye konuştu.

  13.20110729084757.jpg

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim