• BIST 106.825
 • Altın 146,023
 • Dolar 3,5179
 • Euro 4,1308

  Kuran kurslarında hizmet çeşitliği projesi

  16.09.2011 10:53
  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın başlattığı “Alternatifli Kur’an Öğretimi Programı” çerçevesinde Aydın pilot bölge olarak seçilen iller arasında yer aldı.
  Kuran kurslarında hizmet çeşitliği projesi
  Kuran kurslarında hizmet çeşitliği projesi Kuran kurslarında hizmet çeşitliği projesi Kuran kurslarında hizmet çeşitliği projesi

  Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan eğitim ve öğretim programı çerçevesinde özellikle ilk etapta çalışan bayanlara yönelik olarak düzenlenecek ve ikişer aylık periyotlar halinde kur sisteminin uygulanacağı programla ilgili bilgiler veren Aydın İl Müftüsü Ömer Kocaoğul, “Başkanlığımız, Kur’an kurslarında yürütülen yaygın din eğitimi hizmetinden toplumun tüm kesimlerinin etkin ve verimli bir şekilde yararlanabilmesini hedeflemektedir. Bu doğrultuda hazırlanan ‘Kur’an Kurslarında Hizmet Çeşitliliği’ projesi ile mesai saatleri içinde Kur’an kurslarına gelemeyen kamuda veya özel sektörde çalışan vatandaşlarımızın iş saatleri dışında veya hafta sonları halk eğitim uygulamalarında olduğu gibi, iş hayatından sonra, hayatın bir parçası şeklinde Kur’an ve dini bilgiler öğrenebilmesi amaçlanmaktadır. Böylece günlük hayatının koşuşturmasında vakitlerinin bir bölümünü Kur’an okumayı öğrenmeye veya dini bilgiler almaya ayıramayanların iş hayatından kopmadan Başkanlığımızın yaygın din eğitimi hizmetinden yararlanmaları sağlanacaktır. Bu gerekçeden hareketle Başkanlığımız bir dizi çalışma başlatmıştır. Bu çalışmalar yapılırken muhatap kitlenin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak eğitim öğretim programlarında çeşitliliğe gidilmesi amaçlanmaktadır” dedi.
  MESAİ GÖZETMEKSİZİN KUR’AN EĞİTİMİ
  Mesai saatleri içinde Kur’an Kurslarına gelemeyen kamu, özel sektör ve kendi işinde çalışan vatandaşların akşam veya hafta sonları iş saatleri dışında Kur’an Kursu hizmetlerinden faydalanmayı arzuladıkları halde mevcut eğitim-öğretim sisteminin buna uygun olmayışı böyle bir projenin başlatılmasını gerekli kıldığına işaret eden Kocaoğul, “Afişlerde ‘Kur’an Öğreniyorum’ diye görülen bu faaliyete, pilot uygulamalar göz önüne getirildiğinde, çok büyük talebin olacağı beklenmektedir. Zira bu faaliyet, mevsim şartlarına veya meslek gurubuna göre çalışma durumunda olup ta, mesaisinden dolayı Kur’an okumayı öğrenemeyenlere yönelik bir programdır. Haftanın her günü, bay-bayan, çalışan her yaş gurubuna hitap eden Kur’an öğreniyorum faaliyeti 9‘ar haftalık dönemler halinde devam edecektir.1.Dönem: 19 Eylül-19 Kasım, 2.Dönem: 21 Kasım- 21 Ocak, 3.Dönem: 6 Şubat- 6 Nisan, 4.Dönem: 9 Nisan- 8 Haziran tarihleridir. Askeri 12 kişinin müracaat ve talebi doğrultusunda yürütülecek faaliyet temel ve ek öğretim olarak iki bölümde olacaktır. Müracaatlar 7 Eylül ve Kemer Kur’an Kurslarına yapılabileceği gibi, İl Müftülüğünden de bilgi alınabilecektir. Gençler, çalışanlar, emekliler, hanımlar, Kur’an okumayı öğrenmek isteyenler; bu eğitim fırsatını kaçırmayın. Kur’an-ı Kerim okumayı arzu edenlerin şimdiden müracaatlarını yapmaları daha yararlı olacağı düşünülmektedir. Bu 1. Dönemde 9 Hafta süreyle haftada 18 saat olmak üzere toplam 162 saat Kur’ an Kursu eğitim ve öğretimi verilecektir. 2 ay süren bu Kursu bitiren öğrencilere Kur’ an Kursu katılım belgesi verilecek, Dileyenler Kur sistemine göre 2 aylık periyotlarla Haziran ayının 1. Haftasına kadar sürecek diğer 3 kurada katılabilecekler. Kursa en az katılım adeti 12 öğrencidir. Katılımın 36 kişiyi aşması halinde 2. bir sınıf açılabilecektir. Verdiğimiz saatler öğrenci merkezli olup öğrencilerin iş saatleri ve durumlarına göre alternatif programların hazırlanması da mümkün olabilecektir. Birinci 2 aylık dönem için bayanlara yönelik Kur’ an Kursumuz da kayıtlar başlamış olup 23 Eylül 2011 günü mesai saati bitimine kadar devam edecektir. İlk dönem kayıtları Müftülüğümüz de alınacak diğer dönemlerde Kuran Kursumuzda yapılacaktır” şeklinde konuştu.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim