• BIST 107.206
 • Altın 143,369
 • Dolar 3,5533
 • Euro 4,1312

  Kura Bağarası'nın kaderi

  27.04.2009 16:28
  7 Haziran 2009 tarihinde belediye başkanı seçimi için yeniden sandığa gidecek Bağarası Beldesi’nde meclis olağanüstü toplanarak; seçimlere kadar başkan vekilliği yapacak ismi belirledi.
  Kura Bağarasının kaderi
  Kura Bağarası'nın kaderi Kura Bağarası'nın kaderi Kura Bağarası'nın kaderi

  İki adayın eşit oy aldığı seçimlerde başkan vekilinin de kura ile seçilmesi, beldede günün konusu oldu.
  Bilindiği gibi; Bağarası Beldesi"nde 29 Mart yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı Hüseyin İlgin Yıldırım bin 229, Demokrat Parti (DP) adayı Salih Özdemir bin 229, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) adayı Akif Pala bin 214 oy almış; yapılan itirazlar sonunda kura çekimi ile DP adayı Salih Özdemir Belediye Başkanı olarak belirlenmişti. Ardından tekrarlanan itiraz sonunda seçimler iptal edilmiş, DP"li Başkan Salih Özdemir 10 gün oturduğu Belediye Başkanlığı koltuğunu bırakmak zorunda kalmıştı.
  Bağarası Belediye Meclis toplantısına mecliste yer alan 9 meclis üyesi, bugün olağanüstü toplanarak seçimlere kadar belediyeyi yönetecek olan belediye başkan vekilini belirledi. Divan Başkanlığını DP"li meclis üyesi Nurettin Palamut"un yaptığı Belediye Meclis toplantısında Söke İlçe Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Mustafa Kartal gözlemci olarak yer aldı. Gündemde yer alan yoklama ve saygı duruşunun ardında Başkan vekilini belirlemek üzere seçimlere geçildi.
  9 meclis üyesinin oy kullandığı ve kapalı zarf usulü yapılan ilk tur seçimde CHP"li Rahmi Kiriş"e 4, DP"li Nurettin Palamut"a 4 oy çıkarken; bir oyda boş çıktı. Oyla eşit çıkınca 2. tur seçime geçildi. İkinci tur seçimlerinde sonuç değişmedi. Kanun gereği üçüncü tur seçim yapıldı ve sonuç yine değişmedi; CHP"li Rahmi Kiriş"e 4, DP"li Nurettin Palamut"a 4 oy çıkarken; bir oyda boş çıktı. Üçüncü tur seçimde de sonuç değişmeyinde bu kez dördüncü kez oy kullanıldı, Ama sonuç yine değişmedi. Yapılan 4 tur seçimin sonucu eşitliği bozmayınca Belediye kanununun 45. maddesine göre seçimlerde en çok oyu alan CHP"li Rahmi Kiriş ile DP"li Nurettin Palamut arasında kur"a çekimi yapıldı. Kur"a çekimi Bağarası Belediye Meclisi"nin en yaşlı üyesi Mehmet Çetinkaya tarafından gerçekleşirken; kur"a çekimi sonunda CHP"li meclis üyesi Bağarası Belediye Başkan Vekilliği"ne seçildi.
  İlk başlarda gergin bir havada başlayan seçimli Bağarası Belediye Meclis toplantısında seçimlerin tekrarlanması ile gergin hava yerini esprilere bıraktı. Yapılan seçimler ve kur"a çekimi sonrasında Belediye Meclis Üyeleri birbirlerine hayırlı olsun dileklerini iletirlerken; Başkan Vekilliği"ne seçilen CHP"li Rahmi Kiriş “üstlendiğimiz görevi en iyi şekilde yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. 7 Haziran seçimlerine kadar görevimizin başında olacağız. Beldemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim