• BIST 107.206
 • Altın 142,629
 • Dolar 3,5525
 • Euro 4,1323

  Kültür elçileri kazıya katıldı

  20.08.2008 09:02
  Kültür Elçisi olan çocuklar gerçekleştirdikleri ziyaretle Kadıkalesi kazı alanı ve kazı ekibini ziyaret ettiler.
  Kültür elçileri kazıya katıldı
  Kültür elçileri kazıya katıldı Kültür elçileri kazıya katıldı Kültür elçileri kazıya katıldı

  Çekül Vakfı tarafından Kuşadası Belediyesi katkılarıyla Ocak ayında Kentler Çocuklarındır programına katılarak Kültür Elçisi olan çocuklar gerçekleştirdikleri ziyaretle Kadıkalesi kazı alanı ve kazı ekibini ziyaret ettiler. Kadıkalesi Kazıevine Çekül Kuşadası Temsilcisi Dr. Ayşe G. Şerifoğlu ile giden Kültür Elçileri ilk olarak, Kazı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Mercangöz tarafından karşılanarak bilgilendirildi. Kazıevinde öğrenciler, üniversitelerde Sanat Tarihi ve Arkeoloji bölümünde öğrenim gören büyüklerinden ayrıntılı bilgiler aldılar.
  Daha sonra Kadıkalesi kazı alanına geçen Kültür Elçileri burada yapılan kazı çalışmalarını yerinde görüp Kazı Sorumlusu Dr. Emine Tok"dan bilgi alırken, kazı çalışmalarına katılarak gördükleri tarihi eserleri de hayranlıkla izleyip, görevlileri adeta soru yağmuruna tuttular.
  Kazı alanından tekrar kazı evine dönen Kültür Elçileri seramik yıkama çalışması yaptılar. Son olarak bir masa etrafında toplanan meraklı öğrenciler çalışmalarla ilgili Prof. Dr. Zeynep Mercangöz"den bilgi alırken bulunan seramikler ve antik dönemlerde kullanılan kap, kacak gibi diğer malzemeler konusunda sordukları soruların da yanıtlanmasıyla büyük memnuniyet duydular. Kültür Elçileri Kuşadası"nda Müze kurulması konusunda kampanya başlatacaklarını ve bu konu çerçevesinde önerilerini Belediye Başkanı Fuat Akdoğan"a dosya halinde sunacaklarını belirttiler. Kültür Elçileri ziyaret sonunda Kadıkalesi önünde anı fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmediler.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim