• BIST 106.843
 • Altın 142,669
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209

  Kriz değerlendirmesi

  08.01.2009 11:20
  Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu, Didim’de esnafın 2008 yılında zor bir dönemden geçtiğini iddia ederek, “2008’e umutlarla girdik ama maalesef umutsuz çıktık” dedi.
  Kriz değerlendirmesi
  Kriz değerlendirmesi Kriz değerlendirmesi Kriz değerlendirmesi

  2008 yılına esnafın yeni umutlarla girdiğini ama borçlarını ödeyememesi ve turizm sezonunu kötü geçmesi nedeniyle sıkıntılı günlerin yaşandığını işaret eden Yaşar Pektaşoğlu, yaşanan ekonomik krizinde etkisiyle işlerin daha da kötüye gittiğini söyledi. Esnafın 2008 yılında umduğunu bulamadığını belirten Pektaşoğlu, “Özellikle yaz döneminde yaşanan kriz bizi etkiledi. Yerli turistin olmaması ve yabancı turistin de her şey dahil sisteminde gelerek otellerde yiyip içmesi ve arkadaşlarının evinde kalması nedeniyle esnafımız yaz döneminde para kazanamadı. Üstelik borca da girdi fakat yaz döneminde beklen kazancı sağlayamadığı için borçlarını da ödeyemedi. Geçen yıl inşaat sektörün de yaşan durgunluk sanayi esnafını da etkiledi. İnşaat firmaları yaptıkları evleri satamadı, borçlarını ödeyemedi”diye konuştu.
  Pektaşoğlu, kriz dolayısıyla her ay Didim"de 12 ila 17 arasında işyerinin kapatıldığını kaydederek, “Maalesef zor geçen bir yılın ardından yaşanan ekonomik kriz dolayısıyla her ay Didim"de 12–17 arasında esnafımız işyerini kapatıyor. Bu rakam bize bildirilen rakamlar ayrıca bize bildirilmeden kapatılanlar var ki bir gecede kapatıp gidenler var” ifadelerini kullandı.
  Kredi çekmek isteyen üyelerine evrak veremediklerini dile getiren Pektaşoğlu, şunları söyledi: “Üyelerimizin odamıza borcu olduğundan dolayı kendilerine evrak veremiyoruz. Ben şunu söylemek istiyorum. Bankalardan kredi çekmek isteyen esnafımızın odaya olan borcunu ben ödedim, sırf üyemiz kredi çeksin diye kendi cebimden 800 lira borç ödedim ama bankadan kredi çeken esnaf arkadaşlarımız benim borcumu dâhil vermiyor verse ben o parayla başka arkadaşın borcunu ödeyeceğim ama iyi niyetimizde suiistimal ediliyor”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim