• BIST 83.048
 • Altın 146,881
 • Dolar 3,7605
 • Euro 4,0391

  Koruma kampanyası

  16.12.2009 14:47
  Koruma kampanyası
  Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) aralarında Yediler Manastırı’nın da bulunduğu Beşparmak Dağları’ndaki antik ve tarihi eserlerin korunması için kampanya başlattı.
  Koruma kampanyası Koruma kampanyası Koruma kampanyası

  Yetkilileri büyük tahribat gören antik ve tarihi eserlerin korunması için göreve çağıran EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Bölgede yeterli bakım olmayınca, tarih çökmüş ve duvar yerle bir olmuştur. Altında insanların kalmaması sevindirici, tarihin yıkılması ise çok üzücüdür. İlgili kurumların, aslında çok önceden yapması gereken iyileştirme çalışmalarını, ivedilikle hayata geçirmesi gerekmektedir. Acele edilmezse, pamuk ipliğine bağlı yüzlerce yıllık tarihi manastırdan geriye bir eser kalmayabilir. Daha da önemlisi, birçok insanın altından geçtiği surlar, bir gün çok üzücü durumlara neden olabilir” dedi.
  İyileştirme çalışmaları bitinceye kadar, Manastırın ziyarete kapatılması gerektiğini kaydeden EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Manastırın içine ziyaretçi girişi engellenmelidir. Ziyaretçiler, manastırı karşıdan gören ve manzaranın çok daha güzel olduğu teraslardan izlemeleri sağlanabilir. Gelen ziyaretçilerin teraslara çıkarılmasını, Gölyaka Köyü"nün yerel rehberleri karşılayabilir. Bu durum ziyaretçilerin risksiz bir şekilde teraslara çıkmasını sağlar ve aynı zamanda yöre insanlarının ekonomisine katkı yapar. Manastır yakınlarında bir kaya oyuğuna resmedilmiş, Hz İsa"nın doğumundan ölümüne kadar betimleyen freskler de bulunmaktadır. Tarihi zenginliğimiz olan freskler, her geçen yıl tahribat yaşamaktadır. Kaya oyuğundaki fresklerin korunması için, etrafına demir parmaklıkların yapılması yeterlidir. Gelen ziyaretçiler parmaklıkların arasından freskleri izleyebilir. İlgili kurumların bu konuya eğileceğini umuyoruz. Yediler Manastırı civarında Kerdemelik denen alanda yer alan, sürünerek girilebilen içinden su akan küçük bir mağara bulunmaktadır. Mağaranın içindeki kayada, tarih öncesi insanlarının, dağdaki demiroksitten elde ettikleri boyayla çizdikleri kaya resimleri vardır. Binlerce yıllık prehistorik kaya resimleri Beşparmak dağları"nın en önemli zenginliklerindendir. Dünya miraslarımızın gelecek nesillere aktarılması için, korunmaları konusunda herkesin duyarlılık göstermesi gerekir” dedi.

  YEDİLER MANASTIRI ( KELLİBARON )
  Bugün Yediler Manastırı olarak bilinen Kellibaron"daki Lavra"nın, 10. yüzyılda varlığı bilinmektedir. Lavra"nın mevcut binaları bugün harap durumda olmasına rağmen, geniş alana yayılırlar ve T. Wiegand"ın onları bulduğu haldedirler. Latros Dağı"nın güneybatı eteğindeki manastır, arazinin dik eğimi nedeniyle üç farklı seviyededir ve çevre duvarları sürekli olmayıp yer yer kayalarla kesilmekte ve avlu yükseltilmektedir. İkisi aşağıda ve bir tanesi de üst manastır kesiminde bulunan üç küçük kilisesi vardır. Topografya sebebiyle güneydoğu-kuzeybatı ekseninde uzanan güney kilise, batıdaki uzatılmış narteksi ile tek nefli bir yapıdır. Güney kilisesinin doğusundaki bir diğer tek nefli kilisenin ise yalnızca izleri günümüze ulaşabilmiştir. Aşağı manastırdaki diğer önemli yapı trapezedir. Apsisin doğu ve batı duvarları boyunca üç yan mekan sıralanır. Fakat bugün sadece batıdakiler bir miktar ayakta kalmıştır. “Sığınak Kalesi” olarak da adlandırılan manastırda, doğu-batı ekseninde tek nefli bir kilise yer alır. Yukarı manastırın batısından kuzeyine doğru onbir tane beşik tonozlu hücre yerleştirilmiştir. Sekiz hücrenin oluşturduğu ana grup iki katlı bir kule ile kuzeydeki üç hücreden ayrılır.12. yüzyıl boyunca bir el yazması atölyesi olduğu bilinmesine rağmen Kellibaron"un tarihi ile ilgili çok az bilgi vardır. Yediler Manastırı"nda üç kilise varlığı saptanabilmesine karşın, hiçbirini Kathalikon yani manastırın başkilisesi olarak tanımlamak mümkün olmamıştır. Manastırın yapı tarzı, bu yörede sürekli olarak düşman saldırılarının beklendiği dönemde yapıldığını göstermektedir. -iha

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim