• BIST 106.722
 • Altın 143,590
 • Dolar 3,5505
 • Euro 4,1381

  Köksel: Tedbir alınmazsa ormanlar zarar görür

  28.06.2012 09:13
  Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, orman ürünleri ithalatında alınan tedbirlerin Türkiye'nin ormanlarını ve bitki örtüsünü diğer ülkelerden gelecek zararlı organizmalara karşı korumak amacıyla alındığını belirtti.
  Köksel: Tedbir alınmazsa ormanlar zarar görür
  Köksel: Tedbir alınmazsa ormanlar zarar görür Köksel: Tedbir alınmazsa ormanlar zarar görür Köksel: Tedbir alınmazsa ormanlar zarar görür

  Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, orman ürünleri ithalatında alınan tedbirlerin Türkiye'nin ormanlarını ve bitki örtüsünü diğer ülkelerden gelecek zararlı organizmalara karşı korumak amacıyla alındığını belirtti.

  Bazı yayın organlarında yer alan "Tarım Bakanlığı'nın Sunta ve MDF üretiminde kullanılan odun ithalatına getirdiği yeni düzenleme ile ülkeye odun sokulamadığı ve odunsuz kalan üreticilerin tesislerini kapatmak zorunda kalacakları" şeklinde haberin ardından Bakanlığın bir açıklama yaptığını anımsatan İl Müdürü Salih Köksal, "Ülkemizde orman ürünleri ithalatında istenen bitki sağlığı şartları Bitki Karantina Yönetmeliği ile belirlenmiştir. Bu yönetmelikte orman ürünleri ithalatında karantina tedbiri olarak kabuksuzluk, fümigasyon, ısıl işlem, fırında kurutma, ari alan gibi uygulamalar seçenekli olarak sunulmuştur. Bu kapsamda fümigasyon uygulaması söz konusu haberlerde iddia edildiği gibi zorunlu tutulmamaktadır. Ancak fümigasyona kıyasla diğer yöntemler uygulama zorluğu ve ekonomik açıdan daha maliyetli olması nedeniyle tercih edilmemektedir. Avrupa ve Akdeniz Bitki Koruma Örgütü'nün (EPPO) standardına göre orman ürünlerinde fümigasyon tercih edilecekse metil bromid kullanılması gerekmektedir. ABD'den AB üyesi ülkelere ithal edilen kaplama amaçlı kabuklu meşe tomruklar da metil bromüd ile fümige edilmektedir. Bu uygulama Türkiye için de geçerlidir" dedi.

  Günümüzde dünyada orman ürünlerinde metil bromüre alternatif olarak kullanılabilecek fümigantlar üzerinde çalışmaların devam ettiğini ancak henüz uluslararası standartlar gereği geçerliliğe sahip bir fümigant bulunmadığını belirten Köksal, "Keza alüminyum fosfitin genel olarak orman ürünlerine nüfuzunun zayıf olması nedeniyle dünyada etkili bir fümigant olarak kabul edilmemektedir. Ayrıca uygulamanın tamamlanması için uzun süreye ihtiyaç duyulduğundan ticari olarak kullanımı sınırlıdır. Alüminyum fosfit ile fümigasyon küçük hacimli yani tahta talaşı, cips ve yonga gibi orman ürünlerinde kullanılmaktadır. Bunun için fumigasyon süresi de 10 gündür. Bunun dışında tomruk ve odunların fümigasyonunda Alimünyum fosfit etkili bir fümigant olarak kabul edilmemektedir.

  Orman ürünleri ithalatında alınan bu tedbirler ülkemiz ormanlarını ve bitki örtüsünü diğer ülkelerden gelecek zararlı organizmalara karşı korumak amacıyla alınmaktadır. Orman ürünlerinin ülkemize girişinde gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda ülke dışında gelebilecek karantinaya tabi bir zararlı organizma, ormanlarımızın zarar görmesine, ekolojik ve ekonomik açıdan büyük kayıplara neden olabileceği açıktır" diye konuştu.

  Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim