• BIST 89.282
 • Altın 145,897
 • Dolar 3,6363
 • Euro 3,8917

  Kırsalda yaşanlar daha sağlıklı

  17.02.2009 10:36
  Kırsalda yaşanlar daha sağlıklı
  Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdal Beşer; kırsal kesimde yaşayanların, kentlerde yaşayan kişilere göre daha sağlıklı olduğunu belirtti.
  Kırsalda yaşanlar daha sağlıklı Kırsalda yaşanlar daha sağlıklı Kırsalda yaşanlar daha sağlıklı

  Kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşların, kentlerde yaşayanlara göre daha sağlıklı gıdalarla beslendiklerine işaret eden ADÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdal Beşer, “Kırsal kesimde yaşayanların yedikleri besinleri yakma açısından kentlerde yaşayanlara göre daha avantajlı bir durumu var. Sağlıklı beslenme nedeni ile kırsalda yaşayanların daha sağlıklı geliştiklerini gözlemliyoruz. Sağlıklı beslenmenin ilk kuralının sigara ve alkolden uzak durmak. Bununla birlikte uyuşturucudan da uzak durulması insan sağlığı için çok önemli. Bu da en güzel kırsalda görülüyor. Bu nedenle kırsal kesimde yaşayanların kentlerde yaşayan bireylere göre daha sağlıklı oluyor” dedi.
  Sağlıklı beslenmenin bu zararlı ürünlerden uzak durulması halinde kanser riskini yüzde 85 aşağıya çekebildiğine işaret eden Erdal Beşer, “Sağlıklı bir yaşam için otlardan mutlaka faydalanılması gerekir. Köylerimizde yaşayan vatandaşlarımız, kentlerde yaşayan vatandaşlarımızdan daha sağlıklı besleniyor. Kırsal kesimde yaşayan bireyler protein değeri ve yağ oranı düşük besinlerle beslenirken, kentlerde yaşayanlar bunun tam tersine yağlı ve protein değeri yüksek gıdalar tüketiyor. Köylüler güce dayalı çalışmaları nedeniyle egzersiz de yapmış oluyor. Şehirde günlük olarak düzenli egzersiz yapamayan bireyler, besinleri yakma konusunda sorun yaşayabiliyor. Kırsal kesimde yaşayan bireyler, çalışma koşulları nedeniyle her türlü besini tüketse de bunu yakabiliyor” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim