• BIST 83.243
 • Altın 149,216
 • Dolar 3,8261
 • Euro 4,1052

  Kılınç'tan değerlendirme

  22.06.2009 11:25
  Kılınçtan değerlendirme
  Nazilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Gültekin Kılınç, teşvik bölgeleri sınıflandırılırken, iktisadi gerçeklerin etkili olması gerektiğini savunarak, “Aydın'ın teşvik alan iller arasında bulunmaması, bizler için önemli bir kayıp olmuştur” dedi.
  Kılınç'tan değerlendirme Kılınç'tan değerlendirme Kılınç'tan değerlendirme

  Hükümetin açıkladığı “teşvik ve İstihdam Paketini” değerlendiren Nazilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, açıklanan teşvik paketinin, büyük yatırımların teşvik edilmesi, KOBİ"lere yeterli destek verilememesi, bölgeler arasındaki gelişmişlik kriterlerinin ve bölgesel yatırım konularının belirlenmesinde sıkıntılar yaşanacağı sinyallerini verdiğini öne iddia etti. Kılınç, “Model genel olarak yeni yatırımlar ile halihazırda devam eden yatırımları içeriyor. Uygulamanın en dikkat çekici ayrıntılarından bir tanesi de aynı sektörde bulunan yatırımcıların, bulundukları veya yatırım yapmayı planladıkları bölgeye göre alacakları teşvik desteğinin farklı olması. Modelin en önemli noktasında, yani hangi ilde, hangi sektörlerin destekleneceği konusunda bazı tercih hatalarının yapıldığını görüyoruz Aydın, 2. Bölge iller arasında yer alıyor. Teşvik paketinde 3. ve 4. bölgeler içinde yer alan iller daha çok destekleniyor. Gelişmişlik düzeyine göre yapılan bölge sınıflaması, özellikle doğu ve güneydoğu illeri için bir derece kabul edilebilir diye düşünüyoruz. Ancak Ege Bölgesi'nde birbirine komşu ve aynı özelikleri gösteren illerin farklı destek paketleri içinde yer alması, yatırımcı üzerinde olumsuz etkilere neden oldu” dedi.
  Bölgesel farklılıkları en aza indirmeyi amaçlayan bu teşvik paketinde Aydın için öngörülen sektörler bölgenin beklentilerini karşılamaktan uzak olduğunu ileri süren Gültekin Kılınç, “Teşvik paketinde KOBİ'lere özel bir teşvikin bulunmuyor. Aydın'ın teşvik alan iller arasında bulunmaması, bizler için önemli bir kayıp olmuştur. Özellikle 3. ve 4. bölgelerde yer alan illet teşvikten en çok yararlanan iller arasındadır. Bölge illeri sınıflandırılırken, sadece iktisadi gerçeklerin etkili olması gerekiyor. Ülkemizin ekonomik kaynakları sınırlıdır ve çok dikkatli kullanılması gerekir. İyi tespit edilmiş küçük teşviklerle harekete geçmeyi bekleyen bölgemizde sanayici, tüccar ve işadamları olarak devletten yatırım beklemiyoruz. Ancak, kuraların bölgemizi fakirleştirmekten yana değil; istihdam ve yatırım ilkeleri üzerine konulmasını istiyoruz” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim