• BIST 107.041
 • Altın 143,530
 • Dolar 3,5635
 • Euro 4,1526

  Keçikalesi'ne tırmandılar

  17.01.2009 09:44
  Rehberler Keçikalesi'ne tırmandı.
  Keçikalesine tırmandılar
  Keçikalesi'ne tırmandılar Keçikalesi'ne tırmandılar Keçikalesi'ne tırmandılar

  Kuşadası Turist Rehberleri Derneği KURED üyesi rehberler, Kuşadası"nda faaliyet gösteren Ada Dağcılık ve Doğa Sporları Grubu"nun düzenlediği etkinlikte İzmir"in Selçuk ilçesi sınırları içerisinde, Belevi beldesi yakınlarındaki “Keçikalesi” adıyla bilinen Bizans kalesine tırmandılar.
  Yıllardır aşağısından geçerken turistlere uzaktan anlattıkları Keçikalesi"nin bulunduğu, deniz seviyesinden 452 metre yükseklikteki tepeye ulaşmak için rehberler, zorluk derecesine göre ikiye ayrıldılar. “En kolay” anlamına gelen A Grubu, 6 kilometrelik yolu bir buçuk saatte tırmanırken, “zoru seçen” C Grubu ise 11 kilometrelik parkuru üç saatte tamamladı.
  “Zor Grup”un rehberi Hümeyra Yıkılmaz ve lisanslı dağcı Özel Pak yürüyüşe başlamadan önce , tanıtım amaçlı sportif kaya tırmanışı gerçekleştirdiler. Grubun faaliyetleri hakkında bilgi veren Özel Pak, “Geçen yıl grubumuzun desteğiyle yaptığımız çalışmalar sonucunda; Kirazlı Yaylaköy"de 3 tane , Keçikalesi"nde de 3 tane olmak üzere 6 adet sportif kaya tırmanışı rotası açmıştık. Bu faaliyet öncesinde de Keçikalesi"ndeki rotalarımızı tanıtma şansımız oldu. Tırmanış sonrasında A ve C gruplarına ayrıldık. Oldukça zorlu , bir o kadar da güzel ve başarılı geçen etkinliğimizde; başta artçılarımız ve KURED üyesi rehberler olmak üzere, katılan tüm arkadaşlara gösterdikleri uyum, çaba ve performanslarından dolayı teşekkür ederiz” dedi. Bölgenin farklı zorluk derecelerinde sportif kaya tırmanış rotalarına sahip olduğuna ve adrenalini yüksek trekking parkuru özelliğine dikkati çeken Pak, “Ayrıca, varış noktasındaki tarihî Bizans kalesinin arkeolojik değeri nedeniyle, Keçikalesi turunun seyahat acentelerinin ilgisini çekmesini ümit ediyoruz” diye konuştu.
  Tırmanışın ardından tepenin zirvesindeki kaleye ulaşan trekking grubu üyeleri ve rehberler, önce terden sırılsıklam olan çamaşırlarını ağaca asarak kuruttular, sonra da beraberlerinde getirdikleri nevaleyi paylaşarak karınlarını doyurdular. Zirvedeki Türk bayrağı ile hatıra resmi çektirmeyi de ihmal etmeyen doğa dostları, yeterli tanıtımın yapılması halinde, Keçikalesi"nin bölge turizmine ivme kazandıracağına dikkati çektiler.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim