• BIST 90.182
 • Altın 147,216
 • Dolar 3,6478
 • Euro 3,9515

  Katkı payında şok haber

  20.10.2008 08:50
  Katkı payında şok haber
  Hastanede muayene olan vatandaşlardan 1 Ekim'den itibaren alınmaya başlanan 'muayene katılım payı' karışıklığa yol açtı. Reçeteye yazılan ilacını cebinden ödediğinde katkı payından kurtulacağını sananlar, bu paranın borç olarak hesaplarına işlendiğinden h
  Katkı payında şok haber Katkı payında şok haber Katkı payında şok haber

  Muayene olan hasta, ilaç almasa bile katkı payı ödeyecek


  Hastanede muayene olan vatandaşlardan 1 Ekim'den itibaren alınmaya başlanan 'muayene katılım payı' karışıklığa yol açtı. Reçeteye yazılan ilacını cebinden ödediğinde katkı payından kurtulacağını sananlar, bu paranın borç olarak hesaplarına işlendiğinden habersiz.  Hastalardan 1 Ekim'den itibaren alınmaya başlanan 3-10 YTL'lik 'muayene katılım payı' kafaları karıştırdı. Bu parayı tahsille görevlendirilen eczacılar, 'Muayene ücretini tahsil etmek bizim işimiz değil' diyerek uygulamaya itiraz ediyor. Hastaneye gidip muayene ücretini ödeyen hastalar da kendilerinden ikinci kez para alınmasına tepki gösteriyor. Bazı vatandaşlar ise katılım payı ödememenin yolunu bulduğunu sanıyor. İlacın bedeli katılım payından daha düşükse 'İlaç 2 YTL, muayene parası 10 YTL' diyerek karneyle ilaç almak yerine cebinden ödeme yapıyor. Ancak bu şekilde katkı parayından kurtulmuş olmuyor. Borç provizyon sistemine işlendiğinden tekrar hastane ve eczaneye gittiğinde bu kez ödenmeyen katkı payları da karşısına çıkıyor. Üstelik sisteme girmeden aldığı ilaçların parasını da boş yere cebinden ödemiş oluyor.

  Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği'ne göre devlet hastanelerine gidenler 3, eğitim ve araştırma 4, üniversite hastaneleri 6, özel hastane ve tıp merkezlerine gidenler ise 10 YTL 'muayene katılım payı' ödemek zorunda. Sağlık ocağı ya da aile hekimine muayene olan hastalardan ise bu para alınmıyor. Katkı payları eczanelerce tahsil ediliyor ve SGK'nın hesaplarına yatırılıyor. Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, katılım payının reçete ile ilgisi olmadığını, ancak bunu vatandaşa anlatamadıklarından yakınıyor. Uygulamanın yanlış anlaşıldığına dikkat çeken Çolak, şunları söylüyor: "Eczacılar da ilaç alınmadığı takdirde katkı payının hastadan alınmadığını zannediyordu. Reçeteye yazılan ilacın normal fiyatı, katkı payının altında ise hastaya ilacını cebinden ödemesini öneriyordu. Ancak hasta reçetesine yazılan ilacı alsa da almasa da katkı payı hesabına yazılıyor. Bunu eninde sonunda ödemek zorunda." Çolak, katkı payının hastanelerden daha kolay ve sorunsuz bir şekilde tahsil edileceğini de ifade ediyor. Özel bir hastaneye çocuğunu muayene ettiren Erhan Yılmaz, 9 YTL tutarındaki ilacını katkı payının altında olması sebebiyle cebinden ödediğini belirterek, şunları anlatıyor: "Eczacıyı dinleyip hem 10 YTL hem de ilacın yüzde 20'sini ödememek için ilacı paramla aldım. Reçetemi işleme sokturmadım. Ancak sonradan araştırdığımda katkı payının reçete ile ilgisinin olmadığını anladım. Bunu bir daha eczaneye geldiğimde tahsil edeceklermiş."

  SGK Başkanı Fatih Acar ise katılım payı sayesinde özel, üniversite ve devlet hastanelerindeki yığılmaların önleneceğine dikkat çekerek, uygulamayı savunuyor. Eğitim araştırma ve üniversite hastanelerine gerçekten ihtiyacı olanların gitmesini, onun dışındakilerin sağlık ocağı ve aile hekiminde tedavi edilmesini istediklerini vurguluyor.


  Kasımdan itibaren hastaneye sevksiz gitmeyin
  Aile hekimliğinin uygulandığı illerde kasım ayından itibaren hastalar sevk almadan hastaneye gidemeyecek. Hasta önce aile hekimi ya da sağlık ocağına müracaat edecek. Tedavi burada mümkün olmuyorsa, ikinci basamak sağlık kuruluşlarına (özel ve devlet hastanelerine) sevk edilecek. Kademeli olarak 23 ilde devreye girmesi beklenen sevk zincirine önce Gümüşhane, Isparta, Denizli ve Bayburt dahil edilecek. 1 Ocak 2009'dan itibaren ise Adana, Adıyaman, Amasya, Bartın, Bolu, Çorum, Düzce, Edirne, Elazığ, Eskişehir, Gümüşhane, İzmir, Karabük, Karaman, Manisa, Osmaniye, Samsun, Kırıkkale ve Sinop'taki vatandaşlar aile hekimi ve sağlık ocağına uğramadan hastanelere gidemeyecek. Sistem 2010 yılında tüm Türkiye'de hayata geçirilecek.

  Diğer Haberler
 • Marketlerde naylon poşet kalkacak28 Mart 2017 Salı 12:54
 • Aydın'da vergi müfettişleri tutuklandı28 Mart 2017 Salı 11:01
 • Aydın yağışlı havanın etkisine giriyor28 Mart 2017 Salı 10:56
 • Alim09 İnşaat Baki Durmuş'a bir şok daha! İnşaattaki malzemelere el konuldu28 Mart 2017 Salı 08:30
 • Bakış Açısı27 Mart 2017 Pazartesi 23:59
 • Efece27 Mart 2017 Pazartesi 23:57
 • Perde Arkası27 Mart 2017 Pazartesi 23:55
 • Efeler'de şok olay! Eski Eşini ve Oğlunu Bıçakla Yaraladı27 Mart 2017 Pazartesi 23:35
 • ETS Tur Havatur'da27 Mart 2017 Pazartesi 22:05
 • Çözüm Temel Lisesi'ne sen de katıl, sen de kazan!27 Mart 2017 Pazartesi 20:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim