• BIST 89.282
 • Altın 145,897
 • Dolar 3,6363
 • Euro 3,8917

  Kasım'a kadar aşı yaptırın

  25.09.2008 08:21
  Kasıma kadar aşı yaptırın
  Sağlık Bakanlığı'ndan grip ve aşı uyarısı geldi.
  Kasım'a kadar aşı yaptırın Kasım'a kadar aşı yaptırın Kasım'a kadar aşı yaptırın

  İlk kez aşılanacak 8 yaş ve altındaki çocuklara tam etki oluşması için en az bir ay arayla 2 doz aşı uygulanması gerekiyor.
  Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, gribin özellikle çocuk ve yaşlılarla kalp, akciğer, böbrek ve şeker hastalığı olanlarda daha ağır seyrederek ölüme varabilen ciddi sonuçlara yol açtığını belirtti.

  Grip aşısının en geç Kasım ayında yaptırılması gerektiğini bildiren Çom, ''Yüksek riskli kişilere grip hastalığını taşıma ya da bulaştırma ihtimali bulunan sağlık personeli, kronik hastalık bakım üniteleri veya yaşlı bakım evlerinde çalışanlar ve evinde yüksek riskli kişi bulunanlara da aşı yaptırmaları öneriliyor'' dedi.

  Çom, gribin, ani olarak 39 derece üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle başlayan influenza virüsünün yol açtığı bir hastalık olduğunu söyledi.

  Bu tabloya daha sonra boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırma, göz yaşarması ve kanlanması gibi belirtiler eklendiğini, bazı vakalarda karın ağrısı, bulantı ve kusma görülebildiğini anlatan Çom, bulaştığı kişileri yatağa mahkum eden hastalığın belirtileri 1 hafta içinde kaybolsa bile halsizliğin 2 haftaya kadar sürebildiğini belirtti.

  ''Grip, özellikle çocuk ve yaşlılarla kalp, akciğer, böbrek ve şeker hastalığı olanlarda daha ağır seyreder ve ölüme varabilen ciddi sonuçlara yol açar'' uyarısını dile getiren Çom, ''Bu kadar ciddi tablolara yol açabilen grip, halk arasında sıklıkla soğuk algınlığıyla karıştırılıyor. Oysa soğuk algınlığı, ateş yükselmeden hafif kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtilerle kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahati de gerektirmeyen bir hastalık olduğu için, kesinlikle grip ile karıştırılmamalıdır'' diye konuştu.

  Gripten korunmada en etkili yollardan birinin aşı olduğunu, aşının salgın başlamadan yapılması gerektiğini ifade eden Çom, şu kişilere grip aşısı önerdi:

  ''-65 yaşından büyükler,
  -Astım ve diğer kronik solunum sistemi hastalığı olanlar,
  -Kronik kalp ve dolaşım sistemi hastalığı olanlar,
  -Kronik metabolik hastalığı olanlar,
  -Hemoglobinopatisi olanlar,
  -Uzun süreli aspirin tedavisi alan bebek ve çocuklar,
  -İmmünosupresif tedavi alanlar,
  -HIV enfeksiyonu olanlar.''

  Çom, ''Yüksek riskli kişilere grip hastalığını taşıma ya da bulaştırma ihtimali bulunan sağlık personeli, kronik hastalık bakım üniteleri veya yaşlı bakım evlerinde çalışanlar ve evinde yüksek riskli kişi bulunanlara da aşı yaptırmaları öneriliyor'' şeklinde konuştu.

  6 aydan küçük bebekler, yumurta yediğinde alerjik şoka girenler, doktorun öneride bulunmadığı hamileliğin ilk 3 ayı içindeki kadınların grip aşısı yaptırmamaları gerektiğini bildiren Çom, ''Aşı, grip mevsimi başlamadan uygulanmalıdır. Uygulamadan sonraki 2 hafta içinde koruyucu antikor geliştiği ve ülkemizde gribin Kasım-Mart aylarında salgın yaptığı düşünüldüğünde, aşı Eylül, Ekim ya da en geç Kasım ayında yaptırılmalıdır. Ancak, zorunlu hallerde aşı Mayıs'a kadar da yaptırılabilir'' uyarısında bulundu.

  İlk kez aşılanacak 8 yaş ve altındaki çocuklara tam etki oluşması için en az bir ay arayla 2 doz aşı uygulanması gerektiğini bildiren Çom, ateş, halsizlik, baş ve kas ağrısı ile aşı yerinde 1-2 gün süreyle ağrı ve hassasiyet görülebileceğini belirtti.

  Sağlık Bakanlığı, her yıl olduğu gibi bu kış da 14 ilde mevsimsel (kış) grip ile ilgili izleme çalışması yürütecek.

  Diğer Haberler
 • Nazilli'de flaş gelişme! Uğur Soğutma Sahibi Ali Takmaklı ve Mehmet Takmaklı tahliye edildi30 Mart 2017 Perşembe 12:26
 • Aydınlı Serhat Demir, Türkiye şampiyonu!30 Mart 2017 Perşembe 11:02
 • Söke Ovası’nda pamuk rekoltesi yeniden belirlenecek30 Mart 2017 Perşembe 09:41
 • Aydın suni tohumlamada Türkiye’nin eğitim merkezi oldu30 Mart 2017 Perşembe 09:35
 • Kuşadası Körfezi’nde 53 kaçak göçmen yakalandı30 Mart 2017 Perşembe 09:32
 • Bakış Açısı29 Mart 2017 Çarşamba 23:58
 • Ters Köşe29 Mart 2017 Çarşamba 23:57
 • Müsvedde Düşünceler29 Mart 2017 Çarşamba 23:55
 • ETS Tur Havatur'da29 Mart 2017 Çarşamba 22:05
 • Yeni KHK yayımlandı29 Mart 2017 Çarşamba 21:54
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim