• BIST 106.711
 • Altın 143,514
 • Dolar 3,5567
 • Euro 4,1387

  Karaca'dan kandil mesajı

  24.06.2009 17:56
  Didim İlçe Müftüsü Celil Karaca, İslam dinine göre kutsal sayılan “Üç aylar” ve 25 Haziran 2009 Perşembe akşamına denk gelen “Regaib Kandilinin” hayırlara vesile olmasını diledi.
  Karacadan kandil mesajı
  Karaca'dan kandil mesajı Karaca'dan kandil mesajı Karaca'dan kandil mesajı

  Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan İlçe Müftüsü Celil Karaca, “Dinî hayatımızda Üç Aylar diye bilinen çok feyizli ve bereketli bir maneviyat mevsimine bir kez daha kavuşmuş bulunuyoruz. 24 Haziran 2009 Çarşamba, günü Üç Ayların ilki olan Recep Ayının birinci günü, bu ayın ilk Cuma gecesi olan 25 Haziran 2009 Perşembe akşamı da Regaib Kandilidir. Üç Aylar, Kameri Takvime göre, Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Bu aylar, rahmet dalgalarının başladığı, manevî huzur ve sükûnun kalplere doğduğu, ilahi rahmetin coştuğu aylardır. Bu aylar girince, müminlerin ruhlarını mânevi bir hava kaplar, bu mübârek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki, Yüce Allah"ın rahmeti, bu gecelerde müminler üzerine yağmur gibi yağar” dedi.
  Üç ayların önemine de değinen Müftü Karaca, “Recep Ayı, gerek İslâm"dan önce, gerekse İslâm"dan sonra mukaddes bilinen bir aydır. Bu ay, Regâip ve Mirac gibi mübârek geceler ve ilâhî tecellilerle şereflendirildi. Recep ayının ilk Cuma gecesi, Regâip gecesi, yirmi yedinci gecesi ise, Mirac gecesidir. Regâip, çok değerli hediye, bağış, içten gelerek ve yoğun bir şekilde arzu edilen şey anlamlarına gelen Arapça bir sözcüktür. Cenâb-ı Hakk"ın, ilâhî ihsan ve manevî hediyelerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi ve samimi kalple Allah"a yönelenlerin affedilme ümitleri dolayısıyla, Müslümanlar tarafından heyecanla beklendiği ve gönülden arzulandığı için Recep ayının ilk Cuma gecesine Regâip Kandili denmiştir” diye konuştu.
  -

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim