• BIST 107.882
 • Altın 143,804
 • Dolar 3,5304
 • Euro 4,1439

  Kamu ihale kanunu açıklaması

  27.11.2008 11:09
  MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, Anadolu'da yayın yapan bin civarındaki günlük yerel gazetenin en önemli gelir kaynağının kamu ihale ilanları olduğunu belirtti
  Kamu ihale kanunu açıklaması
  Kamu ihale kanunu açıklaması Kamu ihale kanunu açıklaması Kamu ihale kanunu açıklaması

  “Kamu ihale ilanlarının internet yoluyla yapılması halinde yerel basına maddi bir sansür uygulamış olur” dedi.
  Kamu İhale Yasası tasarısının 27. maddesinde çerçeve anlaşmalar olarak adlandırılan ve ihalelerin 24 aylık süresini 48 aya çıkaran değişikliğin yeniden 24 aya düşürülmesini öngören öneren MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, “Bu madde ile çerçeve sözleşmeler, çerçeve anlaşmalar olarak değiştirilmekte ve anlaşma yapan kişilerden sözleşmelerde alınan sözleşme harç bedelleri bu maddeyle kaldırılmaktadır. Bizim esas itirazımız ise geçmişte yirmi dört ay olan sürenin kırk sekiz aya çıkarılmasınadır. Çerçeve anlaşma süresinin kırk sekiz ay olarak belirlenmesi serbest piyasa şartları içinde firmaların rekabet şanslarını ortadan kaldıracak ve ihaleye konu işlerde faaliyet gösteren yeni açılmış olan firmaların da sektöre girmelerini engelleyici bir durum ortaya koyacaktır. Ayrıca, yirmi dört aylık sürenin kırk sekiz aya çıkarılması ile yayınlanacak olan ilan sayısı da tabii ki yarı yarıya azalacaktır. Özellikle basın sektörü ve yerel basın için olumsuz sonuçlar doğuracağı kesindir” dedi.
  Anadolu'da faaliyet gösteren ve gelirlerini kamu ihale kanunlarıyla temin eden binin üzerinde yerel gazete olduğuna değinen Taner, “Yirmi dört ayın kırk sekiz aya çıkması ile önemli bir gelir kaynağından mahrum kalacaktır. Bu da bir nevi sansürdür. Anadolu'da çalışan binlerce basın emekçisinin işsiz kalmasına sebep olacak olan bu uygulamanın düzeltilmesini talep etmekteyiz. Kanunun genel gerekçesine baktığımızda, her ne kadar AB süreciyle ilgili ihtiyaçtan dolayı düzenleme yapıldığı belirtilmekteyse de ilerleme raporlarındaki gerçek, her yapılan düzenlemenin AB müktesebatından uzaklaştığı gerçeğidir. Bugün yapacağımız bu düzenlemelerle de herhalde 2002 yılı öncesine dönmüş olacağız” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim