• BIST 90.182
 • Altın 147,216
 • Dolar 3,6478
 • Euro 3,9515

  İstifada 3. isim 9 Eylül'den

  06.08.2008 12:00
  İstifada 3. isim 9 Eylülden
  İTÜ'de rektör ataması sancısı.. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde 2'si profesör 12 öğretim üyesi rektör atamalarını protesto için istifa ettiklerini açıkladı.
  İstifada 3. isim 9 Eylül'den İstifada 3. isim 9 Eylül'den İstifada 3. isim 9 Eylül'den

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bazı rektör atamaları üniversitelerde tepkilere yolaçtı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) rektörlüğüne Prof. Dr. Hüseyin Faruk Karadoğan"ın atanması İTÜ"de deprem etkisi yarattı. Prof. Dr. Karadoğan"ın rektör olmasına karşı çıkan 12 öğretim üyesi görevlerinden istifa etti. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Dursun da Prof. Dr. Rıza Ayhan"ın rektör atanması nedeniyle istifa etti.

  İTÜ"de yapılan seçimlerde 362 oy alarak birinci olan Prof. Dr. Hüseyin Faruk Karadoğan"ın ismi YÖK tarafından da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"e ilk sırada gönderildi. Dün yapılan atamalarda Cumhurbaşkanı Gül"ün Karadoğan"ı ataması ise üniversitede deprem etkisi yarattı. Rektörlük devir teslimi sırasında Maden Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahir Vardar, görevinden istifa ettiğine ilişkin dilekçeyi Rektör Prof. Dr Karadoğan"a verdi. Rektör yardımcıları Prof. Dr. Erkin Nasuf, Prof. Dr. Fuat Anday ve Prof. Dr. Haluk Karadoğan, Sosyal Bilimler Enstitü Müdürü Prof. Dr. Ümit Şenesen, Prof. Dr. Özgür Turhan, Prof. Dr. Remzi Akkök, Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir, Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, Doç. Dr. Rahmi Nurhan Çelik, Prof. Dr. Melek Tüter, Fen Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Sumru Pala ise istifa ettiklerini sözlü olarak açıkladılar.

  GAZİ ÜNİVERSİTESİ"NDE 2. İSTİFA SENDROMU

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Prof. Dr. Ayşe Dursun ise Prof. Dr. Rıza Ayhan"ın rektörlük görevini bugün devralmasının ardından istifa ettiğini açıkladı. Gazi Üniversitesi"nde yapılan seçimlerde en yüksek oyu Prof. Dr. Kadri Yamaç almasına karşın YÖK tarafından Yamaç"ın ismi gönderilmemişti. Prof. Dr. Yamaç"dan önceki dönemde Rektörlük görevini yerine getiren Prof. Dr. Rıza Ayhan"ın dün Abdullah Gül tarafından yeniden rektör seçilmesi Gazi Üniversitesi"nde de tepkilere neden oldu.

  GAZİ"DE GEÇEN SEÇİMDE DE BENZER İSTİFALAR YAŞANMIŞTI

  Gazi Üniversitesi"nde 2004 yılındaki rektörlük seçimi sonrasında, en yüksek oyu Prof. Dr. Rıza Ayhan almasına karşın Prof. Dr. Yamaç"ın rektör olarak atanması sonrasında da benzer bir durum yaşanmıştı. Prof. Dr. Ayhan"ı destekleyen dönemin Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Tokuçoğlu, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Eser Öz, Gazi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Peyami Cinaz ve başhekim yardımcıları Prof. Dr. Şükrü Dumlu, Prof. Dr. Rıdvan Yalçın ve Doç. Dr. Osman Latifoğlu görevlerinden istifa etmişti. Prof. Dr. Rıza Ayhan da devir teslim töreni yapmadan makamını Kadri Yamaç'a bırakmıştı.

  ESKİ REKTÖR KONUŞTU

  NTV canlı yayınına katılan İTÜ'nün eski rektörü Hüseyin Faruk Karadoğan istifaları şu şekilde yorumladı: 'Üniversitemizin bir geleneği vardır. Üniversitemiz bugüne kadar hep kendi seçtikleri tarafından yönetilmiştir. Bu geleneğe balta vuran bir uygulamayı protesto etmek için bu istifalar gelmiştir. Bugüne kadar siyaset üniversitenize doğrudan böylesine sokulmamıştı'

  Çarşaflı tiyatro

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 2007-2008 yılı akademik yılı doktora törenine kara çarşaflı tiyatro gösterisi damgasını vurmuş, "Aydınlığa örtü" adıyla düzenlenen konserde sözleri Ceyhun Atuf Kansu'ya ait "Dünyanın bütün çiçekleri" şiirinden uyarlanan şarkı eşliğinde kara çarşaf giyen genç bir kadın dansçı sahneye çıkmıştı...
  Sırtüstü yere uzanarak ayağa kalkmaya çalışan genç bir kızı canlandıran dansçı şarkının sonunda ayağa kalkmayı başarıp üzerindeki çarşafı atmış ve ardından fonda Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi duyulmuştu... (ANKA)

  BİR İSTİFA DA 9 EYLÜL'DEN

  Rektör adayı ve 9 Eylül Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Sedef Gidener istifa etti

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim