• BIST 107.206
 • Altın 143,369
 • Dolar 3,5533
 • Euro 4,1312

  İspanya'ya bilgi köprüsü

  04.04.2008 18:56
  Nazilli Kız Meslek Lisesi öğrencileri İspanya'ya bilgi alışverişine gidiyor.
  İspanyaya bilgi köprüsü
  İspanya'ya bilgi köprüsü İspanya'ya bilgi köprüsü İspanya'ya bilgi köprüsü

  Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları, Leonardo Da Vinci Mesleki Eğitim Projeleri kapsamındaki 2007 teklif çağrısındaki projeleri kabul gören Nazilli Kız Meslek Lisesi öğrenciler İspanya yolculuğu öncesi Milli Eğitim Müdürü Faruk Ercan ve Kaymakam Caner Yıldız'ı makamında ziyaret ettiler. Gezinin amacı hakkında ilgililerden bilgi alan Kaymakam Caner Yıldız öğrencilere başarılarından dolayı tebrik etti.
  Bilindiği gibi Nazilli Kız Meslek Lisesi'nin 2007 yılında hazırladıkları proje Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları, Leonardo Da Vinci Mesleki Eğitim Projeleri kapsamında kabul görmüştü. Okulun bilgisayar bölümünde eğitim gören 15 öğrenci “Elektrik hattı üzerinden internet bağlantısı” konulu projeleri kapsamında 3 öğretmen ve bir idareci ile 3 haftalık eğitim almak üzere İspanya'nın Valencia kentine gitmek üzere hafta sonunda yola çıkacakları belirtildi. İlk olarak İlçe milli Eğitim Müdürü Faruk Ercan'ı makamında ziyaret eden heyet, Valencia'da 3 hafta boyunca yapacakları çalışmaları anlattılar. Öğrencilerin Türkiye'yi ve Türk İnsanını en iyi şekilde temsil etmelerini isteyen Ercan “Buradan belli bir birikimle oraya gidiyorsunuz. Oradan tam donanımlı olarak dönmenizi bekliyorum. Edindiğiniz bilgileri kullanabilecek şekilde kendinizi geliştirmelisiniz. Atatürk gibi düşünmeli, onu gibi hareket etmelisiniz. Kıvılcım olarak gidip, ateş topu olarak dönmeniz dileğiyle şimdiden size başarılar diliyorum” dedi.
  Daha sonra Kaymakam Caner Yıldız'ı da makamında ziyaret eden öğrenciler Milli Eğitim Müdürü Faruk Ercan ile birlikte gezinin amacını anlattılar. İlçe Garnizon Komutanı Yarbay Hüseyin Ulukaraağaç, İlçe Müftüsü Halit Sezgin ve ilçe yazı işleri müdürünün de hazır bulunduğu ziyarette, Okul Müdürü Serpil Şahbudak eğitim gezisi ile ilgili Kaymakam Caner Yıldız'a bilgi verdi. Okul Müdürü Şahbudak “Öğrencilerimiz bu 3 haftalık çalışma içerisinde ilk hafta mesleki dil eğitimi alacaklar. Daha sonra proje ortağımız olan şirketle 2 haftalık bilgi alışverişinde bulunacaklar. Teorik eğitim ve uygulamalarla, elektrik hattı üzerinden internet bağlantısı bilgilerini geliştirecekler. Şu an mevcut internet hızını 2-3 katına çıkartma amaçlı projeyi iyi değerlendirdikten sonra 3 ayrı sertifika ile ülkemize dönecekler. Uluslararası belgelere sahip olacak olan öğrencilerimiz mezun olduklarında iş bulma sıkıntısı yaşamayacaklar. Kaliteli eğitim ve tam donanımlı birer öğrenciliğin ardından hayata atılacaklar” dedi. Ulusal Ajansın kişi başına 550 Euro desteğiyle geziye gideceklerini ifade eden Şahbudak “Gezi boyunca öğrencilerimizi en iyi şartlarda barındırmak için velilerimiz 750 Euro daha çocuklarımıza destek verdiler. Kültürümüzü en iyi şekilde tanıtmak için hazırlığımızı tamamlayarak yola çıkıyoruz. Projenin 2. akışında ise yine aynı proje için 15 öğrenci 3 öğretmen ve 1 idareci, 3 haftalık eğitim almak üzere İtalya'nın Rimini kentine gidecekler. Okul olarak 2 yılda 45 öğrenciyi yurt dışında staj yapma imkanı sağladık. Bundan da büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.
  Kaymakam Caner Yıldız Okul Müdürü, öğretmen ve öğrencileri tebrik ederek başarılar diledi. Yıldız “Ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğinize yürekten inanıyorum. İlim nerede ise mutlaka almalısınız. Türk insanı ilme her zaman değer vermiş ve büyük bilim adamları yetiştirmiştir. Sizler de kendini iyi yetiştirmiş bireyler olarak ülkemize katkıda bulunacaksınız. Kendinizi geliştirmiş olarak geri dönmenizi diliyorum” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim