• BIST 108.394
 • Altın 142,809
 • Dolar 3,5301
 • Euro 4,1252

  İmar planı son toplantısı

  28.10.2009 15:00
  Selçuk Belediyesi tarafından ihale edilerek yapımına başlanan Efes Arkeolojik Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planının yapım çalışmaları sürüyor.
  İmar planı son toplantısı
  İmar planı son toplantısı İmar planı son toplantısı İmar planı son toplantısı

  Geçtiğimiz aylar içersinde alan ile ilgili çeşitli kesimlerle sorunların ve olanakların saptanması amacıyla Selçuk Belediyesi ve ihaleyi üstlenen planlama grubu tarafından düzenlenen dört toplantının ardından yine ilgili kesimlerin katıldığı bir toplantı daha düzenlendi.
  Efes Antik Kenti"ni tanımlayan arkeolojik sit alanları içinde ve çevresinde yaşanan sorunların ve var olan olanakların tartışılması, geniş görüşlülük, hedef ve araçların belirlenmesi stratejilerin oluşturulmasına katkı ve katılımın sağlanması amacıyla ilgili yasa gereği düzenlendiği açıklanan toplantıya Selçuk Belediye Başkanı H.Vefa Ülgür, bazı Belediye Meclis Üyeleri ve bürokratlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü görevlileri, 9 Eylül Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi Temsilcileri, Efes ve Ayasuluk Kalesi Kazı Başkanlıkları, Meryem Ana Evi Derneği Başkanlığı, Selçuk Ticaret Odası yöneticileri, Ziraat Odası Başkan ve yöneticileri, Esnaf ve Sanatkârlar Odası yöneticileri, Efes Turistik Eşya Satıcıları Derneği Başkan ve yöneticileri başta olmak üzere alan ile ilgili esnaf ve vatandaşlar katıldı.
  Toplantı açılış konuşmasında dünyaca ünlü Efes Antik Kentinin yıllardır çözülemeyen sorunlarına çare olacak planların yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığıyla imzalanan protokol çerçevesinde ilk olarak antik kentin hali hazır haritalarını hazırladıklarını belirten Belediye Başkanı H.Vefa Ülgür, “1257 hektar alan üzerinde yapılan planlamada alan üzerinde mülkiyet sorunlarının çözülmesi, mülk sahiplerine takas olanaklarının sağlanması, giriş kapılarının ve satış ünitelerinin aşamalı olarak kazı alanı dışına çıkarılması, alternatif tur güzergâhlarının oluşturulması, sınırların kesinleştirilerek koruma altına alınması, erişim sorunlarının giderilmesi, araç park yeri olanaklarının geliştirilmesine yönelik önerilerin geliştirilmesini sağlayacak Koruma Amaçlı İmar Planın yapılması aynı zamanda ilçe ve bölge turizminin daha da gelişmesi sonucunu getirecektir. Koruma- Kullanma dengesinin sağlandığı, taşıma kapasitesinin belirlendiği, kazı ve restorasyon çalışmalarının hızlandığı, servis olanaklarının geliştirildiği, gezilebilir, algılanabilir, kazı ve restorasyonu sürdürülebilir bir Efes yaratmak istiyoruz “ diyerek bu planla Efes Antik kentinde nerede ne olacağının belirleneceği, hazırlanan planın yürürlüğe girmesinin ardından Alan Yönetimi Planının oluşturulması çalışmalarının başlatılacağını vurguladı.
  Selçuk Belediye Başkanı H.Vefa Ülgür, Planlanan alan içersinde yeni gezi güzergâhlarının oluşturulacağını ifade ederek “ yusuluk Kalesi, ST. Jean Kilisesi, Artemis Tapınağı ve Efes Müzesini içine alan alternatif bir gezi güzergâhı daha oluşturacağız. Bu ilçe merkezindeki ticari faaliyetin artışına olumlu katkı koyacak” diyerek Efes gibi binlerce yıllık bir uygarlığa tanıklık etmiş bir alanın yirmi beş yıllık koruma ve kullanma şartlarının belirlenmesine katkı yapmaktan onur duyduğunu ve bu plana destek ve emek verenlerinde bu gururu duyması gerektiğini de sözlerine ekledi.
  Yapılan analiz ve koruma amaçlı plan İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından uygun görüldükten sonra, Selçuk Belediye Meclisi ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanarak yürürlüğe girecek. / iha

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim