• BIST 106.711
 • Altın 143,514
 • Dolar 3,5567
 • Euro 4,1387

  İlk ücret devletten

  16.07.2008 13:45
  Aydın İl Sağlık Müdür yardımcısı Dr. Faruk Aydın yaralanmalı trafik kazalarında vatandaşların ambulans hizmeti ve hastane acil servislerinde yapılan acil tedavi karşılığında para ödeme zorunluluğu bulunmadığını belirterek, özel sağlık kuruluşlarının da bu
  İlk ücret devletten
  İlk ücret devletten İlk ücret devletten İlk ücret devletten

  Aydın İl Sağlık Müdür yardımcısı Dr. Faruk Aydın yaralanmalı trafik kazalarında vatandaşların ambulans hizmeti ve hastane acil servislerinde yapılan acil tedavi karşılığında para ödeme zorunluluğu bulunmadığını belirterek, özel sağlık kuruluşlarının da buna uygun hareket etme zorunlulukları olduğunu söyleyip vatandaşları haklarını kullanmaları konusunda uyardı.
  Yaralanma ile sonuçlanan trafik kazaların da hastane acil servislerinde yapılan ilk müdahalelerden para talep edilemeyeceğini söyleyen Faruk Aydın “Kamu"ya bağlı hastanelerde bu konu da zaten bir sıkıntımız bulunmuyor. Ben özellikle özel sağlık kuruluşlarına yaralanmalı trafik kazası sonucu başvuran vatandaşlarımızın bu yasal haklarını kullanmaları konusunda uyarıyorum. Bu tip vakalarda hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın tedavi giderlerini zorunlu trafik sigortası karşılamaktadır. Sosyal güvencesi olan vatandaşların giderleri de sigorta kuruluşları tarafından karşılanıyor. Sağlık Bakanlığımıza bağlı Karayolları Trafik Döner Sermaye İşletmemiz bütün bu işlemlerin takibini yaparak sonuçlandırıyor” dedi.
  Son iki yıldır sağlık kuruluşları tedavi ücretlerinin ödenmesi konusunda sigorta şirketleri ile muhatap olma durumunun giderildiğini vurgulayan Faruk Aydın “ Sağlık kurumlarımız yapılan tedavi işlemlerini sosyal güvenlik kurumuna aktarıyor. Sosyal güvenlik kuruluşu da sigortadan gerekli ödemenin tahsilatını yapıyor. Bu uygulama sistemdeki ağırlığı da gidermiş oldu. Yaptığımız uygulama ile özel sigorta şirketlerinin cebinden çıkmayan önemli meblağları sistem içerisine aktarılarak trafik kazası mağduru pek çok vatandaşın mağduriyeti de asgari düzeye indirildi” diye konuştu.
  Sigortasız araçlarla trafiğe çıkmamaları konusunda vatandaşları uyaran Faruk Aydın, şöyle konuştu: “Mutlaka aracının sigortasını vatandaş yaptırmalı. Benim aracım eski sigorta yaptırmaya değmez anlayışı ile hareket etmek çok yanlış, kişi aracını sigorta yaptırırken aslında aracını değil, başına gelebilecek bir kazaya karşı kendini koruma altına almış oluyor”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim