• BIST 106.843
 • Altın 142,689
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209

  İkizdere'nin su tutması şart

  11.08.2008 12:50
  Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı geçen yıl Aydın’da yaşanan ve çiftçileri sokaklara döken sulama probleminin bu yıl aynı seviyede yaşanmadığını belirtip bitmiş durumdaki İkizdere barajının hemen su tutması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.
  İkizderenin su tutması şart
  İkizdere'nin su tutması şart İkizdere'nin su tutması şart İkizdere'nin su tutması şart

  Bu yıl sulama probleminin büyük olmamasının sulama açısından rahat bir yıl geçirdikleri anlamına gelmediğini söyleyen Rıza Posacı “Sulama probleminin geçen yılki şiddette yaşanmamasının bazı sebepleri var. Söke"de 5 bin dönüm arazi sulanmadı. İkinci ürüne sulama yapılmadığı için yine Söke"de 120 bin dekar alanda mısır ekilmedi. Bu kadar alanda mısır ekiminin yapılmaması demek 600 bin ton kaba hayvan yemi açığı demektir. Buda 200 bin hayvanın yemi demektir. Yapılan bu fedakarlıklar sonucu sulama sorunu bu yıl geçen yılki kadar ağır geçmiyor” dedi.
  Kemer Barajının su durumunun geçen yıla nazaran biraz daha iyi olmasını da olumlu bir etken olarak nitelendiren Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı “Şimdi İkizdere barajı önem kazandı. Baraj gelecek yıl su tutacak. İkizdere barajının su tutma hacmi210 Milyon metreküp fakat baraj 50-60 milyon metreküp su tutsa bile en azından Söke"yi devre dışı bırakmış olur ve büyük rahatlama getirir. Fakat barajın su tutması için İkizdere köyünün kaldırılması gerekiyor. Bunun için ödenek çıkartılmasına rağmen köy hala taşınmış değil. İkizdere barajı hem tarımsal sulama hem de içme suyu sağlama görevini üstlenebilecek yapıda Aydın"ın ve Aydın tarımının İkizdere barajından yararlanabilmesi için en kısa zamanda İkizdere köyünün taşınması şart” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim