• BIST 107.749
 • Altın 143,535
 • Dolar 3,5290
 • Euro 4,1420

  IHH'den CHP'li Tezcan'a tepki

  28.01.2009 13:18
  İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı (IHH) Cemaleddin Esgin, Aydın’da yayın yapan yerel bir televizyon kanalında konuşan CHP eski Aydın İl Başkanı Bülent Tazcan’ın Başbakan Erdoğan’ın “Ben Avrupa’da Hamas’ın sözcülüğünü yapacağım” sözlerine ka
  IHHden CHPli Tezcana tepki
  IHH'den CHP'li Tezcan'a tepki IHH'den CHP'li Tezcan'a tepki IHH'den CHP'li Tezcan'a tepki

  Hamas"ı Avrupa ülkeleri terörist olarak görmektedirler, Hamas ayrı Filistin ayrıdır” şeklindeki sözlerini talihsiz bir açıklama olarak nitelendirdi.
  Tezcan"ın açıklamasının Filistin"de yıllardır çalışma yapan ve bölgeyi iyi tanıyan bir kuruluşun temsilcisi olarak kendisini çok üzdüğünü ifade eden Cemaleddin Esgin, “Bu açıklama Tezcan"ın hem Filistin"i iyi tanımadığının hem de bizim milli mücadelemizi iyi irdelemediğinin bir göstergesidir. Hamas"ı Filistin davasından ayrıymış gibi göstermek İsrail"in dünyaya yutturmaya çalıştığı en büyük oyundur. Hamas Filistin halkından bağımsız bir hareket değildir. Aksine halkın içinden doğmuş ve yüzde 70 oyla belkide dünya üzerinde yapılmış en demokratik seçimle iktidara gelmişbir siyasi harekettir. Halkın yüzde 70 desteğini almış olan ve Filistin"deki hemen her evde bir üyesi bulunan Hamas Filistin"in milli kurtuluş hareketidir. Mahmut Abbas ise maalesef düşmanlarıyla işbirliği içindedir” dedi.
  Anadolu işgal edildiğinde, işgale karşı duran Kuvayi Milliye hareketinin de o tarihlerde Avrupa gazetelerinde terörist olarak gösterildiğini hatırlatan Esgin, “Nasıl Kuvayi Milliye Türk Milletinin bağrından çıkmış ve ondan ayrı düşünülmeyecek bir milli kurtuluş hareketiyse, Hamas"da Filistin"in bağrından çıkmış ondan ayrı düşünülmeyecek bir milli kurtuluş hareketidir. Bizim Milli mücadele ruhumuzu kavrayanlar, Filistin olayını da daha kolay anlayacaklardır. Filistinliler aynı zamanda Türkiye"yi savunmaktadırlar. Unutulmamalıdır ki İsrail"in resmi devlet politikası arz-ı mevudtur. Yani Nil ve Fırat arasında kalan topraklardır. İşte bundan dolayı Hamas"ın ve Filistin"in direnişi aynı zamanda Türkiye"yi savunmaktır. Dolayısıyla buna karşı çıkmak, kendimizi inkar etmek anlamına gelir. Bundan dolayı Sayın Tezcan"ın açıklamaları bizi üzmüştür. Kendisine tavsiyem, bir siyasetçi olarak Milli Mücadele tarihimizi ve Filistin"in mücadele geçmişini iyi tahlil etmesidir” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  12345678
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim