• BIST 107.202
 • Altın 145,970
 • Dolar 3,5167
 • Euro 4,1262

  Hızlı tren'e geçit engeli

  27.10.2008 16:59
  Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eriş hızlı tren uygulaması için yenilenen Aydın, İzmir arası demiryolu hattındaki hemzemin geçitlerin trenlerin süratlerini kısıtlayacağını ifade etti.
  Hızlı trene geçit engeli
  Hızlı tren'e geçit engeli Hızlı tren'e geçit engeli Hızlı tren'e geçit engeli

  TCDD 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eriş 13 Kasım tarihinde açılarak hızlı tren uygulamasına olanak verecek Türkiye"nin ilk demiryolu olan Aydın İzmir arası demiryolu yenilenen hattının en büyük handikabının büyük çoğunluğu Aydın İli sınırları içerisinde bulunan hemzemin geçitler olduğunu belirtti.Aydın, İzmir arası yenilenen demiryolu hattı ile saatte 165 kilometre hız yapma imkanının olacağını belirten Sebahattin Eriş “Fakat hat üzerinde 29 hemzemin geçit var. Bir tren hızının 5 katı mesafede durabilir. Yani 100 kilometre hızla giden bir tren 500 metrede durur. Aydın İli sınırları içerisinde kilometre başında bir hemzemin geçit olduğunu göz önüne aldığımızda trenlerimizin hızını yükseltmeleri imkanı ortadan kalkıyor. Aksi durumda da büyük kazalar meydana gelebilir. Sınırları içerisinde hemzemin geçit bulunan Belediyeler 13 Kasım tarihine kadar kaplama ve bordürlerini tamamlamalılar” dedi.
  Yasalar gereği hemzemin geçitler üzerinde herhangi bir tasarruflarının olmadığının altını çizen TCDD 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eriş “ Konunun çözümüne ilişkin 2 Milyon dolar değerinde 16 adet otomatik bariyer inşa edeceğiz. Otomatik bariyerlerin hat üzerinde hizmete gireceği güne kadar Aydın, İzmir hattında trenlerimiz 90 ile 120 kilometre arasında hız yapabilecekler” şeklinde konuştu.
  Aydın Valisi Mustafa Malay"da konu ile ilgili olarak Aydın, İzmir arası yenilenen demiryolu hattının çok önemli bir çalışma olduğunu belirterek “Çalışma çok süratli bir şekilde yapıldı. Hat üzerinde hızlı trenlerin çalışmaya başlaması ile Aydın, İzmir arası yarım 45 dakika gibi kısa bir süreye düşecek. Ayrıca karayolu trafiğindeki aşırı yoğunluk ve pahalı ulaşım sorunu da çözüm bulmuş olacak” ifadelerini kullandı.
  Bilindiği gibi Aydın, İzmir arası demiryolu hattının yenileme çalışmalarının Ortaklar bölümünü Haziran ayı içerisinde TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve Aydın Valisi Mustafa Malay yerinde incelemişlerdi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim