• BIST 90.182
 • Altın 147,216
 • Dolar 3,6478
 • Euro 3,9515

  Herşey kayıt altında

  21.05.2009 08:21
  Herşey kayıt altında
  AB 70 milyon Türk’ün kişiliğini kopyalayacak! Evlere, alışveriş merkezlerine ve hastanelere yerleştirilecek sensörlerle kişilerin davranışları, yeme-içme alışkanlıkları ve her tür bilgileriyle hareketleri kopyalanacak. Bir dahaki ziyarette kişiliğe göre
  Herşey kayıt altında Herşey kayıt altında Herşey kayıt altında

  Avrupa Birliği"nin (AB) sanayiye dönük EUREKA programı kapsamında desteklenen “Sayısal kişilikler” projesinde, evlere, iş yerlerine, alışveriş merkezlerine ve lokantalara yerleştirilen sensörler, kişiler hakkında sürekli bilgi toplayacak ve böylece kişiliklerin sayısal birer kopyası çıkarılacak.

  2010"da devrede

  Cep telefonu, sensör ve bilgisayar yazılımından oluşan sistem, kişinin yeme, içme, alışveriş, müzik, TV, internet gibi gündelik alışkanlıklarını tanıyabilecek ve kişinin bulunduğu mekanı alışkanlıklarına göre ayarlayacak. Yeni teknolojide, kişilik özellikleri cep telefonunda saklanacak ve bilgiler sensörlerle etkileşime girecek. Proje 2010 sonunda devreye girecek Projenin Türkiye koordinatörü Mobilera Bilişim ve İletişim Teknolojileri Tic. A.Ş"nin yöneticisi Zeynep Sarılar Akaltan, çalışmaları hızla süren, Türkiye, İspanya ve Fransa"nın yer aldığı projenin uluslararası koordinatörlüğünü İspanya"dan European Software Institude (ESI), Türkiye konsorsiyumu koordinatörlüğünü ise Mobilera"nın yürüttüğünü dile getirdi. Akaltan, Türkiye"deki konsorsiyumda üç firmanın yer aldığını kaydetti. Sayısal kişiliklerin oluşturulacağı projede geliştirilen sistemlerin, kişilerin bulundukları ortamdaki davranışlarını gözleyerek, alışkanlıkları tespit edebildiğini belirten Akaltan, sayısal kişiliklerin bu davranış setine göre oluşturulacağını söyledi.

  NERELERDE KULLANILACAK?

  Sayısal kişiliklerin pek çok mekanda kullanılabilecek. Bunlar arasında evler, iş yerleri, alışveriş merkezleri ve restoranlar geliyor. Bu yapı sayesinde mağazalarda kişinin ilgi duyduğu ürünler ön plana çıkarılıyor. Alışveriş merkezine girildiğinde buraya yerleştirilen sensörler daha önce bu merkezdeki alışkanlıkların kayıtlarını inceleyecek ve kişiyi kısa zamanda yönlendirecek. Cep telefonunuzdaki kişilik yazılımları da yeni davranışları kayıt altına alacak. Kişiliklere uygun ürünler, bilgi ekranlarından cep telefonuyla uyumlu yansıtılacak. Sistem, restoranlarda da geçerli olacak.

  HASTANELER SİZİ TANIYACAK

  Hastanelerde bu yapılar sayesinde kişiler otomatik tanınabilecek. Kayıt işlemleri kısalacak. Farklı bölümlerdeki muayenelerde kişinin sağlık geçmişi otomatik görüntülenebilecek ve böylece daha hızlı ve doğru teşhis imkanı sağlanacak. Sayısal kişilikler, akıllı ev sistemlerinde de kullanım alanı bulacak. Akıllı ev uygulamaları, sayısal kişilikler sayesinde otomatik olarak tepki verecek. Örneğin TV seyrederken ışıklar, tercih edilen ayarlara otomatik olarak gelecek, kişinin ruh haline göre müzik çalacak. İş yerlerinde de sistem devreye girdiğinde, kişi masasının dışında nerede olursa olsun bilgisayarı ve telefonu otomatik olarak kendine göre ayarlanacak.

  SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

  Sistemin temel yapısı sayısal kişilik bilgilerinin GSM platformu üzerinden, cep telefonları aracılığıyla taşınabilir olmasına dayanıyor. Sistem sensörlerden gelen bilgilerle güncelleniyor. Bu bilgilere göre kişiye özel tepkiler veriyor. Cep telefonu ve sensörlerin ilişkisi, bluetooth gibi kanallar aracılığıyla yapılacak. Cep telefonu kişinin tüm davranışlarını algılayabilecek ve etrafla kişilik arasında sürekli bir iletişim kurulmasını sağlayacak.

  HER ŞEY KAYIT ALTINA ALINACAK

  -Sayısal kişilik, kişinin ne yediğini, eve ne zaman geldiğini ve geldikten sonra TV"de ne izlediğini, hangi internet sitelerine girdiğini, hangi müziği dinlediğini bilecek. Bir anlamda kişinin nelerden hoşlandığını, nelerden hoşlanmadığını kayıt altına alacak. Daha sonra da kişinin nerede ne yapmak istediğini otomatik olarak yapacak.

  -Proje kapsamında, eve girdiğinde kişinin yüz hareketlerine göre duygusal durumunun da algılanıp ona göre düzenlemelerin de yapılması gibi çok uç planlamalar da olabilecek.

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim