• BIST 98.314
  • Altın 143,771
  • Dolar 3,5550
  • Euro 3,9921

    Herbalife ürünlerine dikkat

    22.10.2008 11:07
    Herbalife ürünlerine dikkat
    Türk Eczacılar Birliği Başkanı Şevket Kaya açıkladı.
    Herbalife ürünlerine dikkat Herbalife ürünlerine dikkat Herbalife ürünlerine dikkat

    Türk Eczacılar Birliği 2. Başkanı Şevket Kaya, gıda takviyesi olarak piyasaya arz edilen “Herbalife” ürünlerinin bazı ülkelerde hepatik advers reaksiyonu riskine neden olduğunun tespit edildiğini açıkladı. Birçok ülkede kaydedilen hepatotoksisite vakalarının Türkiye"de de gözlenebileceğine işaret eden Kaya, hepatik fonksiyon değişimi gözlenen hastaların bu ilaçları kullanıp kullanmadığının kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.
    Türk Eczacılar Birliği 2. Başkanı Şevket Kaya; Sağlık Bakanlığı tarafından kendilerine gönderilen yazıda; Tarım ve Köyişleri Bakanlığı"nın izni ile gıda takviyesi olarak piyasaya arz edilen“Herbalife” ürünlerinin bazı ülkelerde hepatik advers reaksiyonu riskine neden olduğu yönündeki tespitlerin yapıldığının iletildiğini söyledi. Konunun halk sağlığı açısından önemli olması nedeniyle gündeme alarak değerlendirme yaptıklarını belirten Kaya, “Halk arasında doğal ürünlerin insan sağlığına yararlı olduğu ve her hangi bir zararının bulunmadığı şeklindeki yaygın kanının bilimsel veriler incelendiğinde doğru olmadığı görülmektedir. Bu ürünleri kullanan kişiler istenmeyen durumlarla karşılaştıklarında, yan etkilerin kullandıkları üründen kaynaklanabileceği ihtimalini bilemeyeceklerinden, kendilerini tedavi eden sağlık personelini bu ürünleri kullandıkları konusunda bilgilendirilmemeleri sonucunda ciddi zararlar ortaya çıkabilecektir. Esasen gıda takviyesi olarak gösterilmeye çalışılan ancak sağlık üzerine etkileri belirsiz olan tüm bitkisel ürünlerin kapıdan veya internet üzerinden satışı ve bilinçsizce kullanılması insan sağlığı açısından doğru değildir. Bu nedenle "Herbalife" ürünleri ile ilgili olarak diğer ülkelerdeki çalışmalara bakıldığında ülkemizde de en kısa zamanda önlem alınması gerekmektedir” dedi.
    Dünyada birçok birçok ülkede kaydedilen hepatotoksisite vakalarının Türkiye"de de gözlenebileceğine dikkat çeken Kaya, hepatik fonksiyon değişimi gözlenen hastaların söz konusu ürün yada her hangi bir besin takviyesi kullanımının olup olmadığının ilgili sağlık personeli tarafından sorgulanması gerekiyor. Kaya; bu tür ürünlerin kullanımı sırasında advers etki oluşması durumunda tıpkı diğer ilaçlarda olduğu gibi Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü ile Türkiye Farmakovijilans Merkezi"ne bildirilmesinin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

    Diğer Haberler
  • İşte kırmızı HTC U 1106 Mayıs 2017 Cumartesi 18:15
  • Gmail'e telefondan girenler dikkat!06 Mayıs 2017 Cumartesi 17:10
  • WhatsApp'a erişim sağlanamıyor!03 Mayıs 2017 Çarşamba 23:44
  • Turkcell’e Ar-Ge ve istihdam için özel ödül30 Nisan 2017 Pazar 19:57
  • Instagram'a erişim sağlanamıyor24 Nisan 2017 Pazartesi 21:13
  • Oto farelerinin “jammer” oyunu09 Nisan 2017 Pazar 10:11
  • iPhone 8 ertelenebilir08 Nisan 2017 Cumartesi 23:45
  • Adil Kullanım Kotası hızında değişiklik08 Nisan 2017 Cumartesi 15:29
  • Geçen yıl 12,5 milyon akıllı telefon satıldı04 Nisan 2017 Salı 21:15
  • Whatsapp kullanıcıları artık bu işlemi yapabilecek04 Nisan 2017 Salı 19:54
  • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim