• BIST 89.563
 • Altın 146,527
 • Dolar 3,6424
 • Euro 3,9097

  Hastalığa karşı mücadele

  13.12.2011 20:46
  Hastalığa karşı mücadele
  Hastalıkların tespit edildiği kümeslerdeki sürüler damızlık olarak kullanılmayacak.
  Hastalığa karşı mücadele Hastalığa karşı mücadele Hastalığa karşı mücadele

  Kanatlı tifosuyla kanatlılarda pullorum olarak adlandırılan hastalıklardan korunmak ve hastalıkla mücadele etmek için alınması gereken tedbirlere ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ''Kanatlı Tifosu ile Kanatlılarda Pullorum Hastalığına Karşı Korunma ve Mücadele Yönetmeliği'' Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

  Buna göre, kanatlı tifosuyla kanatlılarda pullorum hastalığından şüphe eden veya bu hastalığın varlığından haberdar olan hayvan sahipleri ve bakıcılar, veteriner hekimlerle muhtarlar, köy korucuları, celepler, çobanlar, gemi kaptanları, istasyon ya da gümrük memur veya idarecileri gibi ilgililerce yetkili otoritelere, yetkili otoriteler tarafından ise derhal Bakanlığa bildirecek.

  Kanatlı tifosuyla kanatlılarda pullorum hastalığının çıktığını haber alan resmi veteriner hekim, hastalık mahallinde gerekli muayene ve incelemeleri yapacak, kordon (hayvan hastalığı görülen alanının gözetim altında tutulması, giriş ve çıkışların kontrol altına alınması) ve karantina tedbirlerini alacak.

  Kanatlı tifosuyla kanatlılarda pullorum hastalığından şüpheli sürülerden alınan ölü veya hasta hayvanlardan birkaç tanesi kesin teşhis için usulüne uygun olarak bağlı bulunduğu Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilecek. Laboratuvara hasta ve ölü hayvan gönderilmesinin mümkün olmadığı durumlarda hastalıklı kanatlılara ait iç organlar, uzun kemikler, gaita, kloakal sıvaplar, yumurta ve kan serumları laboratuvara gönderilecek.

  -Hastalık tespiti ve imha koşulları-

  Laboratuvar raporuna istinaden veteriner hekim hastalık çıkış raporunu düzenleyecek, derhal mahalli hayvan sağlık zabıtası komisyonunu toplayacak. Komisyon hükümet veteriner hekiminin raporuna istinaden hastalık çıkış kararı alacak.

  Laboratuvar muayenesine göre bu hastalığın tespit edildiği kümeslerde ölen kanatlılar imha edilecek. Enfeksiyondan şüpheli genel durumu bozuk olan kanatlılar da itlaf edilerek, imha edilecek.

  Hastalığın tespit edildiği ticari kümeslerdeki yumurtacı veya broyler sürülerinde laboratuvar muayenesi 21 gün arayla tekrarlanacak. Son iki muayenenin menfi çıkması halinde sürü hastalıksız kabul edilecek.

  Bu hastalıkların tespit edildiği kümeslerdeki sürüler damızlık olarak kullanılmayacak. Damızlık kanatlı işletmesinde bu hastalıkların görülmesi durumunda hastalığın görülmesinden 7 gün öncesine kadar bu işletmeden civciv temin eden işletmeler hastalık yönünden takip edilecek.

  Yurt dışından ithal edilen yumurtalar ve canlı kanatlı hayvanlar, gümrük kapılarında bu hastalık bakımından laboratuvar muayenesine tabi tutulacak ve sonuçların menfi çıkması durumunda yurda girişine izin verilecek.

  Kanatlı tifosuyla kanatlılarda pullorum hastalığı sebebiyle alınan kordon ve karantina tedbirleri, üçüncü fıkrada yer alan şart yerine getirildikten sonra temizlik ve dezenfeksiyon yapılarak, kaldırılacak.

  Öte yandan kanatlı tifosuyla kanatlılarda pullorum hastalığının varlığını tespit etmek, teşhiste bir örnekliliği sağlamak amacıyla örnekleme, teşhis yöntemleri ve laboratuvar testleri Bakanlıkça uygulamaya konulan teşhis kılavuzuna uygun olarak gerçekleştirilecek.

  Ulusal referans laboratuvarı da Bakanlıkça belirlenecek.  

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Ters Köşe29 Mart 2017 Çarşamba 23:57
 • Müsvedde Düşünceler29 Mart 2017 Çarşamba 23:55
 • ETS Tur Havatur'da29 Mart 2017 Çarşamba 22:05
 • Yeni KHK yayımlandı29 Mart 2017 Çarşamba 21:54
 • Kuşadası'nda 26 gündür kayıp gençten kötü haber!29 Mart 2017 Çarşamba 21:33
 • Köşk Belediye Başkanı Rifat Kadri Kılınç'dan Çarpıcı Açıklamalar29 Mart 2017 Çarşamba 21:25
 • Aydın'daki depremin merkez üssü Dağemir. Şiddeti ise 3.5 olduğu belirlendi29 Mart 2017 Çarşamba 16:51
 • Efeler'de Parkı Kütüphaneye Çevirdiler29 Mart 2017 Çarşamba 16:34
 • Çözüm Temel Lisesi'ne sen de katıl, sen de kazan!29 Mart 2017 Çarşamba 16:11
 • Bankadan kredi çekene faiz müjdesi29 Mart 2017 Çarşamba 15:21
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim