• BIST 98.314
 • Altın 143,771
 • Dolar 3,5550
 • Euro 3,9921

  Gündem Jeotermal

  09.07.2009 12:14
  Gündem Jeotermal
  Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, yerel seçimler öncesi bütün belediye başkan adaylarının jeotermal üzerinden vaatler verdiğine işaret ederek, “Daha önceki belediye döneminde Aydın'ın doğalgazla ısıtılması meclisten geçmiş.
  Gündem Jeotermal Gündem Jeotermal Gündem Jeotermal

  Şimdi biz bunu nasıl geri alırız derdindeyiz” dedi.
  Aydın Belediye Meclisi"nin Temmuz ayı ilk oturumunda “Doğal gaz hattı döşenmek amacıyla Aydın Belediyesi ile Aydın Doğalgaz Dağıtım A.Ş arasında protokol imzalanmak üzere Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na yetki verilmesi” maddesi görüşülürken yaşanan tartışmanın ardından Aydın kent merkezinin ısıtılmasında doğalgaz veya jeotermal enerjiden hangisinin tercih edileceğinin tespit edilmesi için komisyon kuruldu. Oluşturulan komisyona MHP grubundan Murat Saltık, AK Parti grubundan Özcan Petekkaya, CHP grubundan Kamil Kaya, DP grubundan da Nural Pekgüzel seçildiler.
  Yerel seçimlerin ardından göreve gelen yönetimin bu güne kadar ki en önemli konuyu görüştüğünü ifade eden Meclis Üyesi Murat Saltık, “Bu konu Aydın"ın geleceği için çok önemli bir konu. Doğal gaz konusu hakkında Başkanımız Özlem Çerçioğlu"ndan bir bilgilendirme dosyası talebimiz oldu, başkanımız bize bu dosyayı hazırlattı kendisine teşekkür ediyorum. Hepimizin bildiği üzere seçim meydanlarında Aydın için kurtuluş kaynağı olan jeotermal enerjiyi vurguladık. Fakat şimdi önümüzde doğal gaz konusu geldi. Doğalgazın dosyasını incelediğimizde maalesef 2006 yılında Aydın"ın doğalgazla ısıtılması konusunda Aydın Belediye Meclisi"nce karar alındığını göndük. Tabiri caizse bu sorunu kucağımızda bulduk. Başkanımızdan ben bu konunun detaylı incelenmesi için her partinin temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulmasını talep ediyorum. Oluşturulacak bu komisyonda doğalgazdan geriye dönüş var mı? bunu araştıralım. Ayrıca bu konu sadece Aydın"ı değil, yedi ilçe ve beldeyi de kapsıyor. Bu belediyelerin de görüşlerinin alınmasını talep ediyorum” dedi.
  Oluşturulan komisyonun geriye dönük olarak 2006 yılında meclisin aldığı kararlar ile sözleşmeyi incelemesini isteyen Başkan Özlem Çerçioğlu da, “Aydın, Kuşadası, Söke, Nazilli, Yenipazar, Umurlu ve Atça belediye başkanlarıyla, odalarla görüşmeler yapılsın. Gerekirse EPDK"ya da gidip, bu konuda görüş alalım. Komisyonun bu konu hakkında yapılabilecekleri araştırması, elimiz kolumuz bağlı mı, kucağımızda bulduğumuz bu konuda nasıl bir çıkış noktası buluruz, bulamayız Aydın halkına, basın mensuplarına açıklama yapabilme şansımız olur. Ayrıca ben bu konuda zaman kaybetmemek adına komisyonun şimdi belirleyeceğimiz isimlerle oluşturulmasını istiyorum. Yalnız bu komisyonun araştırma süresinin ucunu açık bırakalım” diye konuştu.
  Aydın'ın geleceği için jeotermal konusunun oldu bittiye getirilmemesi gerektiğinin altını çizen Başkan Çerçioğlu, şunları söyledi: “Aydın'ın kurtuluş kaynağının jeotermal enerjinin kullanılmasında olduğunu tüm partiler seçimlerden önce meydanlarda haykırdı. Bütün belediye başkan adayları jeotermal üzerinden vaatler verdi. Meclisteki her partiden bir komisyon kurup konuyu enine boyuna irdeleyelim. Milletvekilleri, üniversite, sivil toplum kuruluşları ile doğalgazı devre dışı bırakacak, doğalgazdan geri dönüş nasıl olur bunları araştıralım. Doğalgaz ve jeotermal gibi Aydın'ın geleceğini etkileyecek çok önemli bir konu üzerinde bütün Aydınlıların fikrinin sorulması gerekiyor. Daha önceki belediye döneminde Aydın'ın doğalgazla ısıtılması meclisten geçmiş. Şimdi biz bunu nasıl geri alırız derdindeyiz. Aydın'ın ısınmasında jeotermal, sanayi de ise doğal gaz kullanılmalı”

  Diğer Haberler
 • İşte kırmızı HTC U 1106 Mayıs 2017 Cumartesi 18:15
 • Gmail'e telefondan girenler dikkat!06 Mayıs 2017 Cumartesi 17:10
 • WhatsApp'a erişim sağlanamıyor!03 Mayıs 2017 Çarşamba 23:44
 • Turkcell’e Ar-Ge ve istihdam için özel ödül30 Nisan 2017 Pazar 19:57
 • Instagram'a erişim sağlanamıyor24 Nisan 2017 Pazartesi 21:13
 • Oto farelerinin “jammer” oyunu09 Nisan 2017 Pazar 10:11
 • iPhone 8 ertelenebilir08 Nisan 2017 Cumartesi 23:45
 • Adil Kullanım Kotası hızında değişiklik08 Nisan 2017 Cumartesi 15:29
 • Geçen yıl 12,5 milyon akıllı telefon satıldı04 Nisan 2017 Salı 21:15
 • Whatsapp kullanıcıları artık bu işlemi yapabilecek04 Nisan 2017 Salı 19:54
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim