• BIST 107.202
 • Altın 145,752
 • Dolar 3,5195
 • Euro 4,1384

  Günay'dan yasa talebi

  30.12.2008 17:20
  İlk olarak İstanbul’da 50 yıl önce örgütlenen profesyonel turist rehberleri, aradan geçen süre zarfında kendi yasalarına kavuşamamanın sıkıntılarına 2009’da son vermek için mücadeleye devam kararı aldı.
  Günaydan yasa talebi
  Günay'dan yasa talebi Günay'dan yasa talebi Günay'dan yasa talebi

  Rehberler daha sonra Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay"ı makamında ziyaret ederek, meslek yasası için destek istedi.
  İstanbul Rehberler Odası Başkanı Şerif Yenen ve Başkan Yardımcısı Sedat Bornovali, Ankara Rehberler Derneği ARED Başkanı Murat Tiryaki ve Başkan Yardımcısı Sibel Güven, Kuşadası Rehberler Derneği Başkanı Ali Karapinar ve Başkan Yardımcısı Tamer Bendes, Çanakkale Rehberler Derneği ÇARED Başkanı Ercan Yavuz 26 Aralik 2008 Cuma sabahı Ankara"da buluşarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Rehberlik Daire Başkanı Müjdat Ozbahcivanoglu, Araştırma- Eğitim Genel Mudurü Mahmut Evkuran, Mustesar Ismet Yilmaz , Tanitma Genel Muduru Cumhur Güven Taşbaşı ve Bakan Ertuğrul Günay"ı makamlarında ziyaret ederek Turist Rehberliği Meslek Yasası ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.
  Son derece olumlu, verimli ve sıcak geçen temaslarda Bakan Günay, “2009 yılında yasanızı artık çıkartalım, hatta 21 Şubat Dünya Rehberler Günü"nde İstanbul"a geleyim, bu müjdeyi rehberlere vereyim” dedi.
  Rehberin; rehber taban ücretlerinin hayat pahalılığını karşılayacak düzeyde olmadığını yönündeki sıkıntılarını dinleyen Bakan Günay, rehberlik taban ücretlerinin revize edileceği sözünü verdi.
  Turist Rehberliği Meslek Yasası hakkında görüşlerini açıklayan Kuşadası Turist Rehberleri Derneği Başkanı Ali Karapınar da, rehber ada ve dernekleri arasında derin görüş ayrılıkları ve bölünmeler olduğuna işaret etti. Mevcut örgütlenme modellerinin hiç birinin ülke genelinde bütünlük sağlamaya elvermediğini ifade eden Karapınar, “Tek çıkar yol, meslek yasamızın öngöreceği yeni bir birlik yapılanmasının hayata geçirilmesidir” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim