• BIST 90.182
 • Altın 147,216
 • Dolar 3,6478
 • Euro 3,9515

  Gezmekten geliyorlar!

  08.01.2008 17:14
  Gezmekten geliyorlar!
  Kurak yıllarda çiftçilik, aşırı yağmurlu yıllarda balıkçılık yapan Akçakayalı köylüler, arazileri ve evleri su altında kalınca komşu gezmesine kayıklarla gidiyorlar.
  Gezmekten geliyorlar! Gezmekten geliyorlar! Gezmekten geliyorlar!

  Aydın ovasına can veren Büyük Menderes Nehri maalesef aşırı yağmurlu dönemlerde taşkın veriyor. Özellikle Aydın"ın batısında kalan Koçarlı, İncirliova ve Söke Ovaları taşkın sularının altında kalıyor ve sular aylarca çekilmiyor. Son yağmurların ardından Menderes Nehri yine taşınca, Söke"ye bağlı Akçakaya ovası sulara gömüldü. Derinliğin yer yer 5 metreye ulaştığı arazilerde adeta deniz görüntüsü oluştu. Taşkın suları önce meraları, ardından da ahırları sular altında bırakınca, köylülerde hayvanlarını dağa çıkarmak zorunda kaldı. Her sel baskınında köyün altbölümünde bulunan ara sokaklar ve evler sular altında kaldığı için burada oturan vatandaşlarda evlerinin önünde hazır ettikleri balıkçı kayıklarıyla bakkal ve kahveye gitmek zorunda kalıyorlar.

  Sel suları evlerin önüne kadar dayanan vatandaşlar komşu gezmesine dahi balıkçı kayıklarıyla gitmek zorunda kalıyorlar. Her aşırı yağmurlarda köylerinin sular altında kaldığını ifade eden köylüler, Büyük Menderes Nehrinin bir an önce ıslah edilmesini istiyorlar. Akçakaya köyünden Kemikli ailesi de evlerinin önü sel sularıyla kaplanınca, komşu gezmesine balıkçı kayığı ile gitmek zorunda kalmışlar. Hilmi-Fadime Kemikli çiftinin kızları Nuray Kemekli ise, okula gitmek için her sabah balıkçı kayığı ile yola çıkmak zorunda kaldığını söylüyor. Balıkçı teknesiyle balığa da çıktığını söyleyen Hilmi Kemikli bu yıl balık türlerinin az olduğuna dikkat çekiyor. Çine ve Akçay gibi yan çaylardan gelen sularla beslenen Büyük Menderes Nehri, Aydın"ın batısında ıslah çalışması yapılmadığı için taşkın veriyor. DSİ yetkilileri ise Menderes"in Batı yakasında ıslah çalışmasının Çine barajının tamamlanmasının ardından gerçekleşeceğini açıklıyorlar.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim