• BIST 89.955
 • Altın 145,546
 • Dolar 3,5984
 • Euro 3,9105

  Germen'den açıklama

  14.09.2009 11:48
  Germenden açıklama
  Aydın Baro Başkanı Sümer Germen, 12 Eylül Askeri Darbesinin ardından 29 yıl geçmesine rağmen halen 12 Eylül’ün toplumsal yaşamda, hukukta ve demokraside yaşamaya devam etmekte olduğunu iddia etti.
  Germen'den açıklama Germen'den açıklama Germen'den açıklama

  Askeri darbenin Türk Demokrasi ve hukuk alanında yaptığı tahribatın aradan geçen zamana karşın giderilemediğini ileri süren Sümer Germen, “Darbenin getirdiği siyasi tırpan harekatı, demokrasinin ülkemizde kural ve kurumları ile oturmasına engel olmuş, demokrasinin gelişim dinamiklerini yok etmiştir. Bu yok ediş siyasal yaşamımızda erdemli ve dürüst bir demokrasi anlayışının önündeki en büyük engeldir. İnsan hakları alanında da , yaşam hakkı, kişi özgürlüğü ve güvenliği, adil yargılanma hakkı gibi pek çok hak ve özgürlüğü ortadan kaldırarak "Asmayalım da besleyelim mi" anlayışı hukuku da esir almıştır” dedi.
  12 Eylül"ün düşünce, bilim, sanat ve çalışma hayatına da zarar verdiğini savunan germen, “Toplumsal yaşamımızda dürstlük, alın teri ile kazanmak, hak ettiğini elde etmek, toplumsal dayanışma, zayıfı koruma gibi kavramlar bir kenara itilmiş, köşe dönücülük, vurgunculuk hayat tarzı haline getirilerek yüceltilmiştir. Anarşi ve terörü engelleyemediği gerekçesi ile 1961 Anayasasının yürürlükten kaldıran ve millet egemenliğinin sembolü olan TBMM"nin kapatan darbecilerin, sıkıyönetim zamanında engelleyemedikleri anarşinin, 12 Eylülde durmasını manidar buluyoruz. Sıkıyönetimin ilan edildiği bölgelerdeki tüm yetki askeri makamlarda ve sıkıyönetim mahkemelerinde olduğu halde, anarşiyi önlemek adına devletin tüm imkanları ellerinde bulundurmalarına rağmen bu yetkilerini darbeye zemin hazırlamak ve sözde haklı gerekçe yaratmak için kullanmayan darbecilerin, 12 Eylülün ardından anarşinin bıçak gibi kesilmesine izahat bulamamalarının nedenini bu gün çok iyi anlıyoruz” diye konuştu.
  “Ülkemizi her bakımdan geriye götüren her türlü darbeye karşıyız” diyen Germen, şöyle konuştu: “Hangi gerekçe ile olursa olsun, bir ülkenin silahlı kuvvetleri dış güçlerin etkisi altında kendi halkını ve ülkesini ezmek için darbe yapamaz.Darbecilerin işlediği insanlık suçlarının zamanaşımı olmayacağı gibi, Yunanistan, Şili ve Arjantin de örnekleri görüldüğü gibi, darbecilerin adalet önüne çıkartılması gerekmektedir. Darbe planladıkları ileri sürülen bu insanların yargılanmalarında eğer samimilik varsa 12 Eylül"ü yaratanların da süratle yargı önüne çıkartılmaları için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Aksi durumda 12 Eylül"ün gölgesi toplumsal yaşamımızın üzerinden hiçbir zaman silinmeyecek bir leke olarak kalmaya devam edecektir”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim