• BIST 107.458
 • Altın 142,495
 • Dolar 3,5515
 • Euro 4,1343

  Genel Müdür Aydın'da

  08.04.2008 19:18
  Çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Aydın'a gelen Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, Aydın Valisi Mustafa Malay'ı makamında ziyaret etti.
  Genel Müdür Aydında
  Genel Müdür Aydın'da Genel Müdür Aydın'da Genel Müdür Aydın'da

  Beyazıt'a ziyareti sırasında Aydın Vakıflar Bölge Müdürü Seyfullah Öztürk eşlik etti.
  Ziyarette konuşan Vali Mustafa Malay, Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt'ın göreve başlamasının ardından vakıf eserlerinin onarımı konuusnda önemli bir hamle yapıldığını söyledi. Vakıfların herkesin ortak malı olduğunu belirten Malay, "Tarihimizi hepimizin iyi bilmesi ve koruması lazım. Atalarımız çok güzel eserler bırakmışlar ama bakımsız kalmış bir çok eserler var. Millet olarak bundan üzüntüler yaşıyoruz. Ama bugün görüyoruz vakıflarda ayrı bir heyecan, ayrı bir güzellik var. Ağlayan vakıf bırakmayacağız sloganıyla yola çıkan Vakıflar çok güzel işlere imza atıyorlar ve eserlerimiz kurtarıyorlar. Vakıflar teşkilatına şahsım ve Aydınlılar adına yaptıkları işlerden dolayı teşekkürlerimizi sunuyorum" dedi.
  Aydın'da olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Vakıflar genel Müdürü Yusuf Beyazıt da, Fatih Sultan Mehmet'in fermanında yer aldığı şekliyle vakıf mallarını korumaya çalıştıklarını söyledi. Bu kaynakların toplumun ortak malı olduğunu ve gelecek nesillere de aktarılması gerektiğine işaret eden Beyazıt, "Çünkü ülkemizin güzel şehirlerinden biri Aydın. Burada Aydın Bölge müdürlüğümüze bağlı olan ecdadın bırakmış olduğu gerçekten büyük eserler var. Önemli olan bu eserleri iyi değerlendirip sahip çıkmak bizim en önemli görevimizdir. Vakıflar Genel Müdürlüğüne başladığımızdan beri gerçekten büyük bir onarım hamlesi başlatıldı. Bizden önce 4 senede 46 eser onarılırken şimdi ise yılda bin eser onarır hale geldik. Yani yılda 12 eser onarırken bin eser onarılmaya başlandı. Türkiye'nin her tarafından bu onarılar yapılıyor. Şuanda Süleymaniye Camisi, Fatih Camisi, Yavuz Sultan Selim Camisi, Varide Sultan Camisi'nin de onarımları devam ediyor. Dünya'da bu kadar büyük çaplı bir restorasyon yapımı yok. Ayrıca, yurt dışındaki her şehirde bir eseri restore etmek için çalışma başlattık. Bizim şuanda 4 senede bitirdiğimiz eser sayısı 2 bin 650 eserdir. Bu yatırımları yaparken devletten hiç para almıyoruz. Gelirlerinin yüzde 60'ından fazlasını yatırıma ayıran yegane kurumuz. Bütçemizi de her yıl 10 - 15 kat arttırıyoruz" diye konuştu. Konuşmaların ardından, Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, Vali Malay'a vakıf eserlerinden oluşan takvim, kitapçık hediye ederken; Vali Malay ise Beyazıt'a Aydın'ın simgesi olan efe figürlü biblo ile Aydın inciri ve zeytinyağı hediye etti.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim