• BIST 83.067
 • Altın 146,627
 • Dolar 3,7912
 • Euro 4,0490

  Feride'nin evi kültür evi oldu

  05.11.2008 08:41
  Feridenin evi kültür evi oldu
  Reşat Nuri Güntekin'in ünlü romanı Çalıkuşu'ndaki en önemli kahramanlardan Öğretmen Feride'nin yaşadığı ev olarak bilinen Çalıkuşu Evi restore edilerek hizmete açıldı.
  Feride'nin evi kültür evi oldu Feride'nin evi kültür evi oldu Feride'nin evi kültür evi oldu

  Kültür Evi'ne dönüştürülen aynı zamanda ÇEKÜL İletişim Merkezi olarak faaliyet gösterecek olan Çalıkuşu Feride'nin evinin açılışını Aydın Valisi Mustafa Malay yaptı.
  Kuşadası Camiatik Mahallesi'nde 1. derece sit alanında bulunan tarihi bina, Kuşadası Belediyesi'nin kentsel dönüşüm programı kapsamında kamulaştırılarak restore edildi. Uzun bir çalışmanın ardından aslına uygun restorasyonu tamamlanan Çalıkuşu Feride'nin evi, Kuşadası Belediyesi tarafından düzenlenen "Geçmişten Geleceğe Kuşadası II" sempozyumu kapsamında törenle hizmete açıldı. Büyük ilgi gören açılış törenine Aydın Valisi Mustafa Malay, Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, Kuşadası Cumhuriyet Başsavcısı
  Cuma Dağlı, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, Kuşadası Emniyet Müdürü Şenol Zeybek, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, Çalıkuşu isimli tiyatro oyununda sahne alan Deniz Türkali, Tarık Pabuççuoğlu, Ebru Gündübeyoğlu, Atılgan Gümüş ve Mehmet Ulay isimli oyuncular ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.
  Aydın Valisi Mustafa Malay, hem tarihi hem de edebiyat alanında büyük önem taşıyan bu binanın restore edilmesinin büyük kazanç olduğunu belirterek, Çalıkuşu Evi'nin restorasyonunun Kuşadası'ndaki diğer eski evlerin kazanılmasında önemli bir örnek teşkil edeceğini söyledi.
  ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise Kuşadası Belediyesi'nin örnek bir çalışmaya imza attığını belirterek Kültür Evi olarak kullanılacak olan binanın aynı zamanda ÇEKÜL İletişim Merkezi olarak hizmet vereceğini bildirdi.
  Aydın Valisi Mustafa Malay, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen ve Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan ile birlikte Çalıkuşu Feride'nin evinin açılış kurdelesini keserek tarihi binayı yeni şekliyle ziyarete açtı.
  Çalıkuşu Evi'nin açılışı nedeniyle Kuşadası'nda sahnelenen Çalıkuşu isimli tiyatro oyununda rol alan Deniz Türkali, Tarık Pabuççuoğlu, Ebru Gündübeyoğlu, Atılgan Gümüş ve Mehmet Ulay ise sahneye koydukları oyunun karakterlerinden birinin yaşadığı inanılan tarihi bir evin açılışına katılmaktan sonra derece mutlu olduklarını söylediler.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim