• BIST 83.067
 • Altın 146,530
 • Dolar 3,7912
 • Euro 4,0490

  ERG'den Aydın Milletvekillerine mektup

  30.09.2011 11:08
  ERGden Aydın Milletvekillerine mektup
  Eğitim politikası alanındaki izleme, araştırma ve savunu çalışmalarının 2003’ten bu yana sürdüren Eğitim Reformları Girişimi (ERG), okullar açılırken ve Meclis’in açılmasına sayılı günler kala, milletvekillerine dosya şeklinde bir mektup göndererek eğitim
  ERG'den Aydın Milletvekillerine mektup ERG'den Aydın Milletvekillerine mektup ERG'den Aydın Milletvekillerine mektup

   

  Eğitim politikası alanındaki izleme, araştırma ve savunu çalışmalarının 2003’ten bu yana sürdüren Eğitim Reformları Girişimi (ERG), okullar açılırken ve Meclis’in açılmasına sayılı günler kala, milletvekillerine dosya şeklinde bir mektup göndererek eğitim sistemimizin öncelikle ele alınması gereken sorunlarını listeledi. Milletvekillerine gönderilen dosyada, “Türkiye eğitim sisteminin öncelikli sorunları” başlıklı bir yazı, bu sorunları daha iyi açıklayan beş infografik ve her milletvekili için özel olarak hazırlanan temsil ettiği ilin eğitim göstergeleri kartları bulunuyor.
   
  Eğitim sisteminin en öncelikli sorunu öğrenememe
  ERG’nin değerlendirmesine göre, eğitim sisteminin en öncelikli sorunu “öğrenememe”. Son yıllarda eğitime erişim alanında gözle görülür gelişmeler yaşandığını belirten ERG, bu gelişmenin “öğrenme” boyutuna istenen ölçüde yansımadığını kaydediyor. 2009 yılında gerçekleşen uluslararası testlerin sonuçlarına göre Türkiye’de 15 yaşındaki çocukların yüzde 35’i okula gitmiyor, yüzde 25’i de okula gitse bile basit matematiksel problemleri çözemiyor. ERG, bu durumun ülkenin sosyoekonomik kalkınmasına gelecekte büyük sekte vuracağının altını çiziyor.  
   
  ERG’nin değerlendirmesine göre, “öğrenememe” krizinin çözümü için öğretmen politikalarının yeniden belirlenmesi ve öğretmenlerin doğru ve hizmet öncesi eğitim ve hizmetiçi gelişim fırsatlarına kavuşturulması gerekiyor. ERG ayrıca, Türkiye eğitim sisteminin yeterince eşitlikçi olmadığının altını çiziyor. Toplumda herkesin eşit fırsatlara sahip olabilmesi için etkili rol üstlenmesi gereken eğitim sistemimiz, OECD ülkeleri arasında ailenin geliri ve eğitim düzeyi gibi etmenlerin öğrenci başarısı üzerinde en büyük rolü oynadığı üç ülkeden biri. Ortaöğretim sisteminin gençleri kaybetmesi, merkezi sınavların pekiştirdiği rekabetçi yapı, yönetişim yapısındaki verimsizlikler, yetersiz kamu kaynakları ve eğitimde hakların güvence altına alınmaması, ERG’ye göre yeni yasama döneminde öncelikle ele alınması gereken diğer sorunlar.  
   
  8 öncelikli sorun, 5 infografik
  Milletvekillerine gönderilen dosyada bu sekiz sorunun ayrıntıları, beş infografikle açıklanıyor.  
   
  Milletvekilleri için “il eğitim göstergeleri kartı”
  ERG ayrıca, her il için özel olarak hazırladığı il eğitim göstergeleri kartlarını da o ili temsil eden milletvekillerine gönderdi. İllerinde eğitime katılım, okulu terk, öğretmenler, derslik ve bilgisayar başına düşen öğrenci, sınıf tekrarı gibi birçok gösterge ve veriyi bölge ve Türkiye ortalamasıyla karşılaştırmalı olarak sunan bu belgeler, milletvekillerinin sık sık başvuracağı bir kaynak olacak.
   
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim