• BIST 108.392
 • Altın 143,183
 • Dolar 3,5328
 • Euro 4,1224

  Erdem'den mayın açıklaması

  05.06.2009 14:25
  AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, ülke gündeminde olan mayın temizleme konusu nedeniyle AK Parti’nin haksızca eleştirildiğine işaret ederek, “Bu kadar fütursuzca vatana ihanetle suçlanmak düpedüz vicdansızlıktır” dedi.
  Erdemden mayın açıklaması
  Erdem'den mayın açıklaması Erdem'den mayın açıklaması Erdem'den mayın açıklaması


  Türkiye ile Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesine ilişkin yasanın geçtiğimiz günlerde TBMM"de görüşülerek kabul edildiğini anımsatan Milletvekili Mehmet Erdem, “Muhalefet partileri bu yasa vesilesiyle AK Parti"ye ve hükümete insafsızca saldırdılar. Vatana ihanet etmekle suçlandık. Daha önce de bazı yasaların görüşmeleri sırasında da tarafımıza benzer suçlamalar yapılmıştı. Örneğin Vakıflar Kanunu"nun görüşmelerinde, yabancı vakıfların ülkemizi istila edileceğini, Ayasofya"nın tapusunun elimizden gideceğini yani vatana ihanet ettiğimizi söylediler. Yine Kıbrıs"ı sattığımız iftiralarına maruz kalarak vatana ihanet etmekle suçlandık. Bu kadar fütursuzca vatana ihanetle suçlanmak düpedüz vicdansızlıktır” diye konuştu.
  1991 yılından bu yana süregelen süreçte Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesinin mümkün olmadığını anımsatan Erdem, “TSK bu mayınları temizleyemeyeceğine dair yazıyı hükümete iletmiştir. AK Parti Hükümeti yıllardan beri çözülmeyen ve çözülemeyen, rafa kaldırılan sorunlarımızı ele alıp çözmeyi hedeflemiştir. Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesine ilişkin sorunu çözmek içinde bahsi geçen kanun tasarısı TBMM"nin gündemine getirilmiştir. Bizden önce hükümet olanlar mayınların temizlenmesini çözememişlerdi. Konu rafa kaldırılmış, TSK"ya gerekli bütçe aktarılmamıştır” ifadelerini kullandı.
  AK Parti"nin vatana ihanetle suçlayanların kendi dönemlerinde bu sorunu çözmediklerini iddia eden Erdem, şunları söyledi: “350 metre eninde 510 kilometre uzunluğundaki bu arazi sıyrık parçaları ile birlikte 210 kilometrekaredir. Konuyu çarpıtmak isteyenler bu araziyi lanse ederken iki Kıbrıs Adası büyüklüğünde diye ifade etmektedirler. Kıbrıs adasının yüzölçümü 9 bin kilometrekaredir. İki Kıbrıs adası 18 bin kilometrekare demektir. Bu anlayış konuyu çarpıtmak için 210 kilometrekare = 18 bin kilometrekare olduğunu iddia edebilmektedir. AK Parti"nin karşısında ki muhalefetin anlayışı maalesef budur, iftira, yanlış ve aldatmaca üzerine kurulmuştur. Bu arazinin mayından temizlenmesine karşılık İsraillilere verileceği de kuyruklu yalandır. Şimdi kabul edilen yasa gereği, birinci aşamada M.S.B bu arazinin mayından temizlenmesine ilişkin ihale yapacaktır.Sonuç alınamazsa Maliye Bakanlığı bu ihaleyi yapacaktır.Bundan da sonuç alınamaması durumunda, araziyi mayınlardan temizleyecek firmaya arazinin tarımsal kullanımı belli bir süreye kadar ihaleyle verilecektir.Burada 49 yıl yıllık bir süre söz konusu değildir, bu süre 5-10 veya 15 yıl da olabilir. İhalenin bu şekilde gerçekleşmesi durumunda en kısa süreyi teklif eden firmanın ihaleyi alma şansı olacaktır. Bu ihale ancak Tarım Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, M.S.B. ve Genelkurmay Başkanlığı"nın olurlarıyla sonuçlandırılabilecektir.Bu Devlet kurumlarına güvenmeyip kime güvenebiliriz?”
  Ortaya çıkan bu tablodan muhalefeti sorumlu tutan Erdem, şöyle konuştu: “Ama muhalefetin amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir. AK Parti olarak biz ülkemizin sorunlarını raflarda bırakmadan çözmek için çalışmaya ve çözmeye gayret edeceğiz. Muhalefet bize gölge etmesin başka ihsan istemiyoruz”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim