• BIST 89.695
 • Altın 145,860
 • Dolar 3,6136
 • Euro 3,9258

  Erdem'den değerlendirme

  01.12.2009 15:50
  Erdemden değerlendirme
  Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Aydın Milletvekili Mehmet Erdem yaptığı basın açıklamasında “Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi, veya ‘Demokrasi Açılımı’ sürecinde birçok karalama ile karşı karşıyayız. Bilgi kirliliği ve iftiralar ortalığa saçılıyor”
  Erdem'den değerlendirme Erdem'den değerlendirme Erdem'den değerlendirme

  Bu sürecin kısa süreli olmayacağını, AK Parti Hükümeti kurulduğu günden bu yana “Demokrasi Açılımı” nı başlatıp devam ettirdiğini ifade eden Mehmet Erdem “Demokrasi Açılımı” konusunda 7 yıldan bu yana yapılanları açıkladı.

  Erdem açıklamasında “Doğu – Güneydoğu Anadolu Bölgesi"nde 25 yıla yakın bir süredir devam eden “Olağan Üstü Hal” uygulaması kaldırılmıştır. Devlet Güvenlik Mahkemeleri kaldırılmıştır. Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar sözleşmesine ve Birleşmiş Milletler Sosyal ve Ekonomik Haklar sözleşmesine imza atılmıştır. 2004 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile temel haklara ilişkin uluslar arası anlaşmalar iç hukuk sisteminde üstün bir konuma taşınmıştır. Düşünce ve ifade özgürlüğünün genişletilmesi kapsamında, terörle mücadeledeki aksaklıkların giderilmesi için “Terörle Mücadele Kanunu”nda değişiklik yapılmıştır. Farklı dil ve lehçelerde kursların açılmasına imkan tanınmıştır. Farklı dilde Radyo – TV yayınına imkan tanınmış, TRT 6 bu vesileyle yayın hayatına başlamıştır. “İşkenceye sıfır tolerans” anlayışı ile yasal düzenlemeler getirilmiş. Bu düzenlemelerle işkence ve kötü muamele suçlarının tanımları değiştirilerek, cezaları arttırılmış, daha önce verilen cezalar gibi paraya çevrilmesi engellenmiştir. İnsana saygı esasına dayanan Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu, Kabahatler Kanunu, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı hakkında kanun, Denetimli Serbestlik kanunu gibi kanunlarda değişiklikler yapılmıştır. Sivil toplumun güçlenmesi ve örgütlenmesi için 5253 sayılı “Dernekler Kanunu” Avrupa İnsan Hakları sözleşmesine uygun olarak değiştirilmiştir. Toplantı ve gösteri yürüyüşleri hakkındaki 2911 kanununda değişiklikler yapılmıştır. 4982 sayılı “Bilgi Edinme” kanunu çıkarılmıştır. Yerel Yönetimler yasası ile yerel yönetimler ve yerel demokrasi güçlenmiştir. Sosyo-ekonomik yaraların sarılması için; Konya Ovası Projesi (KOP) , Doğu Anadolu Projesi (DAP) ve Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP) gibi projelere ağırlık verilmiştir. Bu projeler 2013 yılına kadar bitirilecektir. Tüm Türkiye"de eğitim ve sağlık hizmetleri çağdaş düzeye taşınmıştır. KÖYDES ve BELDES projeleri sayesinde tüm Türkiye çapında suyu olmayan, yolu olmayan ve elektrik ulaşmayan Köy ve Belde bırakılmamıştır. Terörden zarar gören vatandaşlarımız için çıkarılan kanun sayesinde bu vatandaşlarımıza 1 Milyon TL"ye yakın ödeme yapılmıştır. Şehit ve Gazi yakını vatandaşlarımızdan 10.000"e yakın kişiye istihdam olanağı sağlanmıştır. 14 İlimizde köye dönüş ve rehabilitasyon projeleri yapılmıştır” dedi.

  Bu yapılanların sonucu terör örgütü ve bu sektörden beslenenlerin propaganda malzemelerinin ellerinden alındığını belirten AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem “Bu yapılanlar bir bölge veya zümre için değil tüm Türkiye içindir. Temel hedefimiz "Herkes için daha fazla özgürlük" tür. Bundan sonra da kısa, uzun ve orta vadede yapılacaklar olacaktır” dedi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim