• BIST 89.109
 • Altın 146,701
 • Dolar 3,6410
 • Euro 3,9269

  Erdem'den değerlendirme

  24.04.2009 14:05
  Erdemden değerlendirme
  Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, yaptığı basın açıklaması ile son Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkileri değerlendirdi.
  Erdem'den değerlendirme Erdem'den değerlendirme Erdem'den değerlendirme

  Türkiye-Ermenistan sınır kapısının açılması konusu görüşmelerinin bazıları tarafından iç politika malzemesi yapıldığını kaydeden Erdem, “Bunu yapanlar çirkin bir anlayış sergilemektedir” dedi.
  AK Parti Hükümeti"nin Azerbaycanla ilişkilerini kardeşlik anlayışı ile sürdürdüğünü ifade eden Erdem “Türkiye, 30 Ağustos 1991 de Azerbaycan bağımsızlığını ilan ettiğinde, Azerbaycan Cumhuriyetinin kurulmasıyla birlikte 9 Kasım 1991 de ilk tanıyan devlettir. Türkiye-Azerbaycan ilişkileri o tarihten bu yana gücünü iki halk arasındaki tarihi, kültürel ve aynı millete mensup olmaktan doğan bir yakınlık temelinde sürekli gelişmiştir. Türkiye ve Azerbaycan arasında mevcut olan işbirliği ve dayanışma, uluslararası ilişkilerde iki bağımsız ülke arasında benzerine az rastlanabilecek bir seviyeye ulaşmıştır. 2008 yılı içinde iki ülke arasında Cumhurbaşkanı ve Başbakan düzeyinde on, çeşitli bakanlar düzeyinde ise otuz kadar karşılıklı ziyaret yapılmış olması son derece önemlidir. Cumhurbaşkanı Aliyev in 15 Ekim 2008 seçimlerinde yeniden iş başına gelmesinin ardından yurt dışına yaptığı ilk resmi ziyaret Ülkemize olmuştur” dedi.
  Açıklamasında Türkiye-Azerbaycan arasındaki sosyal ilişkilerin yanı sıra ekonomik ilişkileri de değerlendiren AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, “Türkiye-Azerbaycan ekonomik ilişkileri son dört yıl içerisinde yüzde 40 oranında artarak 2 milyar doları aşmıştır. Azerbaycan"ın petrol dışı sektörlerine yatırımlarımız 3 milyar dolar seviyesine ulaşarak, Ülkemiz en büyük yatırımcı konumuna yükselmiştir. İki ülke arasında hayata geçirilen Bakü-Tiflis-Ceyhan; Bakü-Tiflis-Erzurum petrol ve doğalgaz boru hatları ile çalışmaları devam eden Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projeleri bölgesel öneme haiz işbirliği alanlarıdır. Tüm bu unsurlar, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin stratejik niteliğini ve önemini büyük bir açıklıkla ortaya koymaktadır. Bölgedeki diğer bir komşumuz olan ve aramızda sorunlar bulunan Ermenistan la yürütülmekte olan görüşmeler de, mevcut sorunların çözümü için gerekli alt yapının sağlanmasını ve Güney Kafkasya"daki tüm ülkelerin iştirakiyle bir istikrar ve güven ortamının oluşturulmasına matuftur. Ermenistan-Türkiye ilişkileri, Ermenistan"ın bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu yana süregelmiştir. Ancak; Azerbaycan ve Ermenistan arasında var olan Yukarı Karabağ ihtilafının yarattığı sonuçlar, Türkiye ile Ermenistan"ın arasındaki görüşmelerde hiçbir zaman göz ardı edilmemiştir” ifadelerine yer verdi.
  Azerbaycan topraklarının işgali sona ermeden bölgede arzu edilen normal ilişkilerin tesisi mümkün olmadığını Ermenistan ile müzakere sürecinde Azerbaycan halkının çıkarları ve iyiliğinin hiçbir şekilde göz ardı edilmediğini kaydeden AK Parti Aydın Milletvekili Erdem, “Son günlerde Ermenistan ile yürütülen müzakereler ile ilgili muhalefet partileri yanlış bir anlayış sergilemektedirler. Dış politikadaki bu süreçleri günlük iç politika malzemesi yapmaktadırlar. Milletimizin kardeşlik duygularını istismar ederek oy toplama çabalarına girişmektedirler. Madde başlıkları ile ifade edilecek olursa; Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecine ilişkin gelişmeler hakkında Azerbaycan"a düzenli bilgi verilmiştir, bundan sonrada verilmeye devam edilecektir. Son dönemde ortaya atılan bazı iddialar ise tamamıyla spekülatif niteliktedir. Ermenistan ile yürütülen normalleşme süreci Azerbaycan"ın aleyhine cereyan etmeyecektir. Ermenistan ile müzakere süreci bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada dost ve kardeş Azerbaycan halkının çıkarları ve iyiliği hiçbir şekilde göz ardı edilmemiştir ve edilmeyecektir. Türkiye"nin Azerbaycan"ın menfaatleri aleyhine adımlar atması kesinlikle söz konusu değildir. Türkiye, Yukarı Karabağ sorunun Azerbaycan"ın toprak bütünlüğü çerçevesinde barışçı ve kalıcı bir çözüme kavuşmasını arzu etmektedir. Bu politikamızda hiçbir şekilde sapma yoktur. AK Parti iktidarının Azerbaycan"a bakışı bellidir. Bunu istismar etmeye kalkanlar, iç politika malzemesi yapanlar, yakışıksız ve çirkin bir anlayış sergilemektedirler” sözlerine yer verdi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim