• BIST 106.843
 • Altın 142,669
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209

  Erdem, Menderes'i unutmadı

  16.09.2009 11:57
  AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Türk milletinin "Demokrasi Şehidi" olarak Türkiye siyasi tarihine geçen Adnan Menderes’i asanları asla affetmediğini ve ilelebet de affetmeyeceğini belirtti.
  Erdem, Menderesi unutmadı
  Erdem, Menderes'i unutmadı Erdem, Menderes'i unutmadı Erdem, Menderes'i unutmadı

  Eski Başbakanlardan Adnan Menderes"in idam edilmesinin 48"inci yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan Mehmet Erdem, “Başbakan Adnan Menderes'in idam edilmesinin ardından tam 48 yıl geçti. Adnan Menderes"i bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyoruz. Adnan Menderes "Demokrasi Şehidi" olarak ülkemizin siyasi tarihine geçmiş ve onu asanları milletimiz asla affetmemiş; ilelebet de affetmeyecektir. Adnan Menderes'in idamı her yönüyle demokrasinin ve hukukun katledilmesidir. Bugün 1960 ihtilalini yapanları ve Menderes'i asanları milletimiz hatırlamıyor ve isimlerini anmıyor, onlar tarihin tozlu sayfalarında kaybolup gittiler. Ama Adnan Menderes sevgisi ve haksız infazının acısı milletimizin kalbinde daima yaşayacaktır, tarihimizden ibret almamız gerekli, 1960 İhtilali Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratikleşme yolculuğunun en acı hatıralarındandır” dedi.
  Tüm bu yaşanan acı hatıralara rağmen günümüzde halen darbe yandaşlarının var olduğunu savunan erdem, bu durumun toplumu derinden üzmekte olduğuna işaret ederek, “Hatta bu kişiler arasında bazı siyasi parti liderlerinin olduğunu görmek bizleri demokrasimiz adına hayal kırıklığına uğratmaktadır.. Bu kişiler kimi zaman konuşmalarında o günleri ima ederek aba altından sopa göstermekte, biz ise millet olarak bunlara bakıp gülümsemekteyiz. Hala akılları başlarına gelmemiş diye. Darbecilere ve darbe yandaşlarına bir kez daha sesleniyoruz: Türk Milleti "demokrasi" ye sahip çıkıyor ve ilelebet sahip çıkacaktır. Her seçimde gereken "demokrasi" dersini size sandıkta verdi ve bundan sonra da verecektir. Demokrasiyi hazmedeceksiniz; isteseniz de, istemeseniz de” diye konuştu.
  Atatürk'ün Türk milletine emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti"nin ilelebet payidar olacağını kaydeden Erdem, şunları söyledi: “Tabi ki "Demokrasi" ve "Hukuk'un Üstünlüğü" anlayışı ile. Darbelerle ve cunta rejimleri ile değil. Bu vesile ile tüm darbeleri ve darbecileri millet olarak bir kez daha kınadığımızı belirtirken, başta Sayın Menderes olmak üzere tüm Demokrasi Şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim