• BIST 108.410
 • Altın 143,491
 • Dolar 3,5304
 • Euro 4,1292

  En ucuz ekmek Aydın'da

  29.04.2008 15:10
  Esnaf Odaları Birliği Başkanı Hulisi Akşit, ekmek zammına yönelik eleştirilere son noktayı koydu.
  En ucuz ekmek Aydında
  En ucuz ekmek Aydın'da En ucuz ekmek Aydın'da En ucuz ekmek Aydın'da

  Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Hulusi Akşit, Aydın'da son aylarda yaşanan ekmek zammı tartışmalarına açıklık getirdi. Son iki aydır konuşulan ve geçtiğimiz hafta yeni bir zammın yapılacağı yönünde yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını iddia eden Başkan Akşit, “Türkiye'de en ucuz ekmek Aydın'da satılıyor” dedi.
  Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Hulusi Akşit, fırıncılarla birlikte 31 Ekim 2007 tarihinde yaptıkları toplantıda
  35 YKr'ye satılan 200 gram ekmeğin 40 YKr'den satılacağını açıkladıklarını hatırlattı.
  Fırıncılar tarafından alınan bu kararın ağırlığın 250 grama yükseltilerek 50 YKr'den satışa sunulma şeklinde uygulandığına işaret eden Akşit, bunun dışında Aydın'da ekmeğe her hangi bir zam yapılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını savundu. Çeşitli kesimler tarafından bu uygulamaların çarpıtılarak kamuoyuna farklı şekillerde lanse edildiğini belirten Akşit, “Gerçeği yansıtmayan açıklamalar kamuoyunda çeşitli yorumlara neden oluyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından alınan son karar gereği Türkiye genelinde Haziran ayı başından itibaren 300 gramın altında ekmek satışı yapılamayacak. Ben bunu daha çok önceden söylemiştim. Ege Üniversitesi Gıda Bölümü'yle yürüttüğümüz çalışmalarda kaliteli ekmeğin en az 300-350 gram olması gerektiğini açıklamıştık. Bu gerçek daha ancak uygulama aşamasına getirilebildi. Petrol fiyatlarının bu kadar artış gösterdiği bir ortamda ekmeğe zam yapıldığı yönünde beyanların verilmesi doğru değil. Petrol her şeyin ana girdisi. Yapılanlar asla zam değil, petrol fiyatlarına göre yansıtmadır. Ama petrol zamlarına rağmen biz Aydın'da ekmeğe zam yapmadık. Bugün İzmir gibi büyük şehirler başta olmak üzere birçok ilde ekmeğin kilosu 2,5 YTL. Ama Aydın'da ekmeğin kilosu halen 2 YTL. İddia edildiği gibi Haziran ayında Aydında ekmeğe zam yapılmayacak. 300 gram ekmek 60 YKr'tan satışa sunulacak. Bu konunun fazla dillendirilmesi hiçbir kimseye fayda getirmez” diye konuştu.
  Vatandaşlardan çeşitli zamanlarda ekmek gramajlarının uygun olmadığı yönünde ihbarlar aldıklarına değinen Başkan Akşit konuşmasında, “Aydın'da yaklaşık bin tane fırıncı esnafı var. Bizim bu işyerlerinin hepsini her gün denetlememiz mümkün değil. Bu konuda vatandaşımızın daha duyarlı olması gerekiyor. Satın aldıkları ekmekleri tartsınlar. Herhangi bir usulsüzlük tespit etmeleri halinde durumu bize veya ilgili kurumlara bildirsinler. Durum böyle iken bazılarının çıkıp 'fırıncılar ekmekten çalıyor' demesi doğru değil. Gerçekten bu işi yapanlar varsa tespit edilir ve gereken yapılır. Birkaç art niyetli kişiye bakarak, tüm fırıncı esnafı zan altında bırakılamaz” ifadelerine yer verdi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim