• BIST 107.066
 • Altın 145,711
 • Dolar 3,5246
 • Euro 4,1218

  Ekodost'dan çevre etkinliği

  06.06.2008 17:49
  Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği, çevre günü dolayısıyla Kuşadası, Söke ve Didim'de etkinlikler düzenledi.
  Ekodostdan çevre etkinliği
  Ekodost'dan çevre etkinliği Ekodost'dan çevre etkinliği Ekodost'dan çevre etkinliği

  Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD), Kuşadası, Söke ve Didim"de Dünya Çevre Günü nedeniyle Kuşadası, Söke ve Didim"de bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.
  EKODOSD"un ilk etkinliği, Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesi"nin davetlisi olarak Didim Belediyesi Düğün Salonu"nda yapıldı. Toplantıda, bölgedeki doğal kaynaklar ve bu kaynakların korunması amacıyla yapılan çalışmalar dinleyicilere aktarıldı. EKODOSD"un ikinci çevre etkinliği ise pilot olarak seçilen Kuşadası Şehit Kaya Aldoğan Lisesi"nde gerçekleştirildi. 3 saat süren sunumda bölgedeki doğal değerler, korunan alanlar, sorunlar ve çözüm yolları slaytlar eşliğinde anlatıldı.
  Etkinlikte konuşan EKODOSD üyesi Nuray Çelik, “ EKODOSD olarak, özellikle bu coğrafyada yaşayan yöre halkıyla birlikte, doğanın korunması ve tehditlerin en aza indirgenmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaştı. İnsanın doğaya verdiği zarar olarak tanımladığımız çevre kirlenmesi için, her bireye büyük sorumluluklar düşüyor. Doğanın korunması ve tahribatının engellenmesi zorunludur. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmeleri mutlaka önlememiz gerekiyor ve hayvanları korumak, yeşil alanları çoğaltmamız konusunda tüm kesimler duyarlı davranmalıdır “ dedi.
  Aynı zamanda EKODOSD üyesi olan Kuşadası Şehit Kaya Aldoğan Lisesi Çevre ve Doğa sporları kulübü öğretmeni İlknur Davran ise Kuşadası"nda doğa ve çevrenin korunması konusunda önemli işlevi olan Ekodosd"la işbirliği yapmaktan çok mutlu olduklarını kaydetti. Davran, bu çalışmalar asonucunda öğrencilerinin çevre bilincini artırdıklarını, doğaya farklı bir gözle baktıklarını ve duyarlı hale geldiklerini söyledi.
  EKODOSD"un 3 çevre etkinliği ile Söke"de gerçekleşti. Söke Belediyesi ve Fatma Tüz-Zehra Orhun Sağlık Meslek Lisesi"nin daveti üzerine Söke Efes Sinemasında düzenlenen etkinlikte Söke"deki sunumda küresel ısınmayla ilgili filmler, Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Bafa Gölü Tabiat Parkı, doğal yaşam alanlarının tanıtımı ve tehditleriyle ilgili slayt gösterileri yapıldı.
  Bu arada, Dünya Çevre Günü"de çevre ve doğanın korunmasında gösterdiği çabalar nedeniyle Söke Belediye ile Kuşadası Şehit Kaya Aldoğan Lisesi tarafından Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD)"ne onur plaketi verildi.

   

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim