• BIST 108.343
 • Altın 143,463
 • Dolar 3,5305
 • Euro 4,1290

  Ekmek zammına eleştiri

  19.02.2008 21:12
  Tüketici Hakları Derneği Aydın Şube Başkanı Ümit Kutbay, ekmeğe uygulanan zammı eleştirdi.
  Ekmek zammına eleştiri
  Ekmek zammına eleştiri Ekmek zammına eleştiri Ekmek zammına eleştiri

  Tüketici Hakları Derneği Aydın Şube Başkanı Ümit Kutbay, Aydınpost'a yaptığı yazılı açıklamada, "Aydın'da 35 YKr' ye satılan 200 gram ekmek, ağırlığı 250 grama yükseltilerek 50 YK' ye satılmaya başlandı. Oysa 5 Kasım 2007 günü düzenlediği basın toplantısı ile Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı, 35 YKr' ye satılan 200 gram ekmeğin 40 YKr' den satılacağını açıklamıştı. Eminim sayın birlik başkanı bu çelişki ile ilgili bir açıklama yapacaktır. Ama biz daha iyi anlaşılması için Cumartesi sabah saatlerinden itibaren uygulanmaya başlayan zamla ilgili olarak, küçük bir hesap yapalım. Ekmeğin gramajı 200 gramdan 250 grama çıktı yani %25 artış olmuş. Diğer taraftan fiyatı 35 Ykr" tan 50 Ykr" a çıkarak %42 zam gördü. Eminim bu gramaj ve zammın bozuk para sıkıntısı yaşanmaması bakımından yapıldığı söylenecektir.
  Açıklanan enflasyon oranları, işçiye, memura, emekli maaşlarına verilen zam oranları ortadayken, bu tür keyfe keder zamlar vatandaşımızın yaşamasını gittikçe zorlaştırmaktadır. Bu zamlardan bıktık usandık. Türkiye"nin durumunu bile bile yapılan bu haksız uygulamalardan bıktık usandık. Bu acınacak durumun kaderimiz olmadığını biliyoruz. Umarız belediye yetkilileri, oda başkanları ve gerekli merciler de bunun farkına varırlar ve bu haksız uygulamalardan, zamlardan vazgeçerler. Haksız diyorum çünkü hesap ortada; gramajı %25 arttırılmış, fiyatı % 42 arttırılmış, bunu başka türlü açıklayamazsınız" dedi.

  Ekmeğinizle oynatmayın!
  Başkan Kutbay ayrıca, "Cumhuriyet tarihi boyunca özellikle de halk tipi ekmeğin gramajı ilgili kamu kuruluşları tarafından belirlenmektedir. Oysa Ekmek Tebliğinde yapılması öngörülen bir değişiklik ile ekmek gramajının belirlenmesi piyasa koşullarına ve fırıncıların inisiyatifine bırakılmak istenmektedir. Zaten küçülen ekmeğin kabarık gösterilmesi için aşırı katkı maddesi kullanılmakta ve ekmekler balon gibi olmaktadır. Balon gibi kabaran ve içi bomboş olan ekmekler dökülmekte, dağılmakta ve ekmeğin lezzeti bozulmaktadır. Ekmek gramajının belirlenmesi piyasa koşullarına bırakılamaz. Beslenmesi ağırlıklı olarak ekmeğe dayalı olan dar gelirli ve yoksul tüketiciler daha büyük sıkıntıya düşürülecektir. İlgili ve yetkililere sesleniyoruz: Halkın ekmeği ile oynamayın. Zamları geri çekin.. Tüketicilere sesleniyoruz: Ekmeğinize sahip çıkın. Ekmeğinizle oynatmayın" diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim